Genel

Amerika Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika’da çalışmak isteyenler için birçok vize mevcuttur. Amerika geçici çalışma vizeleri, mevsimlik çalışma vizeleri, özel mesleğe sahip kişilerin çalışma vizeleri, değişim programı çalışma vizeleri arasından meslek grubuna ya da planlanan geleceğe dair karar verilerek vize alımı için başvuruda bulunulabilir.

Amerika çalışma vizesi almak isteyenlerin gerekli evraklarla birlikte Amerika Konsolosluğu’na başvuru yapmaları gerekmektedir.

Geçici ve kalıcı olarak Amerika çalışma vizeleri kendi aralarında kategorilere ayrılmış, her kategori de kendi içinde çeşitlere bölünmüştür. Bu sebeple başvurulacak her vize çeşidi için ortak belgelerin yanı sıra farklı belgeler de istenmekte ve istenilen şartlar bir vize türünden diğer vize türüne göre farklılık göstermektedir.

H1-B vizesi yanında en çok talep gören ve başvuruda bulunulan Amerika çalışma vizesi türü koşulları aza indirgemesinden dolayı H2B vizesidir.

İçindekiler

Amerika’da Çalışma İzni Nasıl Alınır 2021?

 • T.C. Kimlik / Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
 • Seyahat bitiş süresinden sonra en az 6 ay daha geçerli olacak pasaport,
 • Sahip olunması halinde eski pasaportlar,
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet Biyometrik Fotoğraf,
 • Tam Nüfus Kayıt Örneği,
 • Şahsi Vize Talep Dilekçesi,
 • Amerika Vize Başvuru Formu / DS-160 Formu,
 • I-129 Formu belgeleri

Doldurularak randevu alınan tarih ve saatte Amerika Konsolosluğu’na tam bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir.

Amerika’da Çalışmak İstiyorum

Amerika’da çalışmak isteyenlerin ilk olarak yapması gereken çalışma niteliğinin belirlendiği vize türlerine göre vize evraklarını hazırlamak olmalıdır.

Amerika çalışma vizesi alındığı takdirde, çalışma süresince belirlenenen koşul ve kurallara uyulduğu müddetçe oturma izni hakkı da verilmektedir.

Amerika’da kalıcı olarak çalışmak isteyenler ise Amerika Hükümetinin belirttiği şekilde E1-E2 vizesi için başvuruda bulunmalıdır. Bu başvuru için ise başvurulan ülke ile Amerika Birleşik Devleti’nin karşılıklı ticaret ve yatırım anlaşmalarına sahip olması gerekmektedir.

Türkiye’nin ABD ile ticaret ve yatırım anlaşmaları bulunduğundan ötürü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları E1-E2 vizesine başvuruda bulunabilme hakkına sahiptir. Amerika’da çalışmak isteyenler en çok başvurduğu bir diğer Amerika çalışma vizesi çeşidi de H1-B vizesidir.

Nitelikli olarak bir meslek sahibi olmuş ve sahip olduğu meslek üzerine yüksek eğitim görmüş ve yüksek becerilere ulaşmış kişilerin yapabildiği vize başvurusudur. Bu vizeye başvurmak isteyenler en az lisans diplomasına sahip olması gerekmektedir. H1-B vizesinden faydalanma hakkı kazananlar aynı zamanda Amerika’da 3 yıl süreyle çalışma hakkı da kazanmaktadır. Süre sonunda iznin uzatılmasını isteyenler için işveren tarafından verilen başvuru ile 3 yıl daha uzatılabilmektedir.

Amerika H1-B vizesinin geçici çalışma izni vizesi olduğu unutulmamalıdır. Bu çalışma izni vizesi için başvurular her yıl 1 Nisan tarihi ile başlamaktadır.

Sezonluk işçi olarak çalışmayı düşünenler ise H-2A/H-2B vizesine, zihinsel, fiziksel ve duygusal yönden engeli bulunan çocuklar için yapılan eğitime yada staj programına katılacak kişiler H3 vizesine, Uluslararası alanda bağ oluşturmuş şirketlerde şirket içi pozisyon atamaları olan kişiler ise L1 vizesine başvuruda bulunabilmektedir.

Amerika’da Çalışma İzni Olmadan Çalışmak

Amerika’da öğrenci vizesi ya da turist vizesi taşıyanların herhangi bir şekilde çalışma izni yoktur. Amerika’da dil eğitimi almaya gelen öğrencilerin de çalışma izni olmamakla beraber lisan ya da yüksek lisans eğitimi gören öğrenciler için haftada 20 saat çalışma izni sağlanmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma izni olmadan çalışmak illegaldir ve suçtur.

H1-B Vizesi

Amerika’da geçici olarak çalışmak isteyenler, H1-B vizesine başvurmaktadır. Her yıl Nisan ayının 1’inde açılan başvurular için özel şartlar istenmektedir.

H1-B vizesine başvuruda bulunmak isteyenlerin öncelikli olarak en az lisans diplomasına sahip olması gerekmektedir. Lisans diplomasına sahip kişiler H1-B vizesine olumlu yanıt aldıktan sonra Amerika’da çalışmak istediği eyalete göre değişiklik gösterecek olsa da asgari tutardan daha az bir maaşla çalışamamaktadır.

Yine aynı şekilde bir şirkette çalışmak isteyen veya işe başlayan H1-B vizesine sahip kişiler diğer çalışanlardan ayrı tutulmamakta ve aynı pozisyona sahip Amerika vatandaşları ile aynı maaşı almaktadır. 1 Nisan itibariyle başlayan başvuru süreci 5 gün sürmektedir ve bu süre içerisinde bu vize türüne başvuracak kişilerin bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde konsolosluğu getirerek teslim etmeleri gerekmektedir. Çekiliş ile çıkan vize de lisans ya da yüksek lisans eğitimlerinden birini ya da her ikisini ABD’de yapmış kişiler için ayrı bir çekiliş olmaktadır.

H1-B vizesi çekiliş sonucuna göre kazananların vizeleri 1 Ekim itibariyle geçerliliğe başlamaktadır. Amerika’da H1-B vizesine sahip kişi, eşi ve 21 yaşını doldurmamış ve herhangi bir şekilde evlilik yapmamış çocukları H4 vizesine başvuruda bulunabilmektedir. H4 vizesi ile Amerika’da oturma iznine sahip olabilecekken çalışma izni hakkına izin verilmemektedir.

H1-B Vizesi için gerekli belgeler şunlardır;

 • Son 6 ay içerisinde çekilmek 2 biyometrik fotoğraf
 • Geçerliliği devam eden en az iki sayfası boş pasaport
 • Tam nüfus kayıt örneği
 • Dil yeterliliğini belgeleyen dil sertifikası
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vize başvuru dilekçesi
 • Vize başvuru formu
 • DS-160 Formu ve
 • İşveren tarafından gönderilmiş I-129 Formu

Amerika’da Oturma ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Oturma ve çalışma izni vizesi için hizmet verilen bölgelere bakılarak gerekli evraklar doğru ve eksiksiz bir şekilde Amerika Konsolosluğu’na teslim edilmelidir.

Amerika’da Çalışmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Amerika’da çalışabilmek için (dönemsel işçi hariç) en az bir lisans diplomasına sahip olması gerekmektedir.

H1 Vizesi Nasıl Alınır?

1 Nisan itibariyle 5 gün sürecek başvuru süresince Amerika Konsolosluğu’na evraklar teslim edilerek vize çekilişine katılım sağlanabilir ve H1 vizesi sahibi olabilme şansı yakalanabilir.

Amerika Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Meslek ya da çalışma süresine bağlı olarak Amerika’nın belirlemiş olduğu nitelikler dahilinde meydana çıkan vize çeşitlerine, gerekli koşullar sağlandığı ve evraklar tam olarak Konsolosluğa teslim edildiği halde çalışma iznine sahip olunabilmektedir.

Amerika Vizesi Almak İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

10-15 günlük planlanan seyahat gezisi için alınacak turistik vizede en az 5 bin dolar para olması gereklidir.

H2-B Vizesi Nasıl Alınır?

Mevsimlik ya da dönemlik tarım dışı işçilerin alındığı vize için Amerika Birleşik Devletleri bu vize başvurusunu ihtiyacı olan işçi durumuna göre şartlarını belirleyerek açmaktadır.

H2-B Vizesi Nedir 2021?

Work and Travel programının benzeri olan bir vizedir. Her yaş grubundan kişilerin başvurabildiği restoran, havuz, eğlence merkezleri, kafe gibi yerlerde çalışma imkanı ve dil geliştirme şansı sağlayan en çok talep gören vize çeşitlerinden biridir.

H2-B Programı Nedir?

H2-B programının en önemli amacı Amerika Birleşik Devletleri’nde mevsimlik ya da dönemlik olarak ortaya çıkan işçi açığını kapatmayı hedeflemektir. Bu hedef doğrultusunda her yaş grubundan insan için başvuru şansı tanınmaktadır.

H1-B ve H2B Nedir?

H1B sadece lisans diploması olan ve alanında uzmanlaşmış kişilerin nitelikli olarak çalışmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne başvurması için ortaya çıkmış bir vize türüyken H2B için üniversiteden mezun olma şartı aranmamakta, dönemsel ya da mevsimsel olarak değişiklik gösteren işçi açığına istinaden her yaş grubunun başvurusunu kapsayan bir vize türüdür.

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu