Genel

Amerika’da Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika’da çalışma vizesi nasıl alınır; vize başvuru adımlarının bireysel olarak ya da kurumsal başvuru adımları ile tamamlanmasına imkan verilmektedir. Profesyonel firmalar gerekli belgelerin derlenmesinden resmi birimlere sunulmasına kadar birçok farklı noktada hizmet vermeye devam etmektedir. Amerika özellikle profesyonel vize başvuru firmaları üzerinden yapılan başvuruları çok daha kısa sürede tamamlamaktadır. Vize talep adımlarında kişilerin artık işlemlerini randevulu şekilde tamamlaması talep edilmektedir. Randevunuzu almanızın hemen sonrasında belirtilen gün ve saatte tüm bilgi ve belgeleri derlemiş şekilde başvuru aşamasını tamamlamaya ayrıca dikkat etmeniz gerekecektir.

Amerika’da Çalışma İzni Nasıl Alınır 2021

Amerika’da çalışma vizesi nasıl alınır; vize talep etmek ve çalışma izni almak isteyen kişilerin özellikle başvuru aşamasında talep edilen belgeleri güncel tarihli bir biçimde sunduğundan emin olması gerekmektedir. Bu belgelerde bir hata ya da sorun fark edildiği anda vize başvurunuz ret yanıtı alabilir. Başvuru formunuzu da 2 nüsha halinde eksiksiz doldurmalısınız. Hangi tip çalışma vizesine başvuracağınıza göre doldurmanız gereken başvuru formunda da değişim meydana gelebilmektedir. Çalışma izni alma sürecinde kişilerin hem öğrenci olarak hem de sivil olarak başvuru yapmasına izin verilmektedir. Bu konuda bir kısıtlama söz konusu değildir.

Amerika’da çalışma izni olmadan bir kurumda iş bulunması ve çalışılması durumunda resmi birimlerin durumu tespit ettiği anda vize işlemlerinin askıya alınacağının belirtilmesi gerekmektedir. Çalışma izni alma sürecinde kişilerin özlük haklarının da korunması sağlanmaktadır. Çalışma izni olmayan kişilerin işten kovulması durumunda herhangi bir özlük hakkının korunmasına dair fırsat olmayacağının da ayrıca bildirilmesi gerekir.

Amerika’da Çalışma İzni Olmadan Çalışmak

Amerika’da çalışma izni olmadan çalıştığınız fark edildiği anda resmi birimlerin vizenizi iptal etme ve deport yani sınır dışı prosedürlerini başlatma hakkı da bulunmaktadır. Bu tür durumlar hem yabancı çalışanların ülkedeki konumlarını hem de direkt olarak firmaları etkileyecektir. Firmalar da yabancı işçileri izin olmadan çalıştırdıkları için maddi ve adli yaptırım ile karşılaşacaktır. Ayrıca işten çıkarılmanız durumunda özlük haklarınızın korunması için bir adım atmanıza da imkan verilmeyecektir. Özlük haklarınızın korunmasına dair en temel örneklerin başında işsizlik maaşı gelmektedir. Avrupa ülkelerinde olduğu kadar yoğun bir program olmasa dahi Amerika’da da işini kaybeden kişilerin belirli bir süre geçimlerini idame ettirmeleri için fırsat sunulmaktadır.

Amerika’da çalışma vizesi nasıl alınır; çalışma vizesi olan kişilerin işten çıkarılması durumunda özlük hakları gereği işsizlik maaşından ve diğer sosyal destek unsurlarından faydalanması mümkün olacaktır. Kişilerin bir ülkede izinsiz çalışarak sınır dışı edildiği pasaportuna da yansıyacaktır. Bu tür bir sorun yaşayan kişilerin, fark edildikleri anda direkt olarak vize alma süreçleri de yavaşlayacaktır. Kişilerin farklı ülkelerde vize talep ederken pasaportunda hangi ret yanıtlarının ve yasal uyarıların bulunduğu eksiksiz biri biçimde yer alır.

H2B Vizesi

Amerika’da çalışma vizesi nasıl alınır; Vize alınırken farklı çalışma vizesi seçeneklerinden haberdar olmanız gerekir. Örneğin H2 B tarım dışı işlerde çalışmak üzere ülkeye giren yabancıların talep edeceği seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu vizenin alınması için kurumsal bir davet mektubun olması vize ve onay alma aşamasını oldukça kolay bir hale getirecektir. Vize başvurusu sırasında kişilerin ret yanıtı alması durumunda bir sonraki aşamada konsolosluklar tarafından belirtilen yer ve zamanda reddi itiraz başvurusunda bulunmanıza da imkan verilmektedir.

Çalışma vizesi reddi itiraz başvurunuzun sonrasında vizeniz yeniden değerlendirmeye alınacaktır. Vizenin ret yanıtı alması sebebi ile harç tutarının tarafınıza iade edilmeyeceğini de bilmelisiniz. Bir vize başvurusu ret yanıtı aldıysa o başvuru için yatırılan tutar da yanmış demektir. Çalışma vizesi ret yanıtı almasının sonrasında bir sonraki aşamada kesinlikle profesyonel bir firmadan destek almaya önem vermelisiniz. Vize danışmanlık firmaları tarafından adım adım takip edilerek profesyonel şekilde yapılan bir başvurunun ret yanıtı alması sizin için oldukça zordur. Başvuruların hangi aşamada olduğunu takip etmek için kişilere bir referans numarası verilecektir. Bu referans numarası üzerinden başvurunun hangi aşamada olduğunu takip etmek de sizin için daha kolay olacaktır.

Amerika’da Çalışmak

Amerika’da çalışma vizesi nasıl alınır; Amerika’da vize almak isteyen kişilerin özellikle başvuru adımlarında talep edilen belgeleri eksiksiz bir biçimde sunması gerekmektedir. Öncelikle geçerliliği henüz 2 sene daha devam eder konumda olan bir pasaport sunulması gerekir. Pasaportun geçerliliği ile alakalı bir sorun olması durumunda vize başvurunuz ret yanıtı alacaktır. Başvurunuzun tamamlanması için hangi çalışma vizesine başvuracaksanız onun için özel olarak hazırlanmış olan başvuru formunu da doldurmanız talep edilmektedir.

Çalışma vizesi başvurusunda 2 adet başvuru formunun ıslak imzalı şekilde sunulması talep edilmektedir. Başvuru formunda eksik bir bilgi bulunması vize başvurusunun ret yanıtı almasına sebebiyet verecektir. Başvuru formunun doldurulması ve gerekli olan evrakların teslim edilmesinin hemen sonrasında size bir referans numarası sunulacaktır. Bu referans numarası üzerinden başvuru adımlarınızı sorunsuz şekilde tamamlama fırsatını ve takip adımlarını gerçekleştirme imkanını yakalayacaksınız.

Amerika Çalışma Vizesi

Amerika çalışma vizesi talep eden kişilerin 2 adet de biyometrik fotoğraf sunması gerekmektedir. Bu aşamada daha önceki iş deneyimlerinize dair de bilgi vermeniz gerekmektedir İş deneyimlerinize dair sorun yaşanmaması için hangi kurumda ne kadar çalışıldığına ilişkin detaylı bir bilginin verilmesi talep edilmektedir. Çalışma vizesi alma sürecinde kurumsal bir firmanın size davet mektubu yollaması direkt olarak çalışma vizesi alma adımını sizin için çok daha sorunsuz bir hale getirecektir. Kurumsal bir firma tarafından gönderilen davet mektubunda hangi pozisyona kabul edildiğinize ve tahmini işe başlama tarihinin ne olduğuna ilişkin de ayrıca bilgi alınması lazımdır.

Amerika’da Çalışmak İçin Hangi Meslek

Amerika’da çalışmak için öncelikli meslek grupları da bulunmaktadır. Hatta bu gruplar için özel bir çalışma vizesi kategorisi geliştirilmiştir. H1B olarak da tanımlanan bu grupta kişilerin yükseköğrenim seviyesine sahip olması gerekir. Bu yükseköğrenim seviyesinin pratik ya da teorik bağlamda kullanılması da gerekmektedir. Bu kişilerin ülkeye daha kolay alınmasının ana sebebi ülkenin katma değerine katkı yapacaklarının düşünülmesidir.

Amerika’da Çalışmak İçin Ne Gerekir?

Amerika’da her sektörde iş bulmak için çalışma izni alınması gerekmektedir. Sadece staj yapacak ve tecrübe kazanacak olan kişilerin dahi kısmi zamanlı çalışma iznini alması talep edilmektedir.

Amerika'da Oturma ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Amerika’da oturum izni almak isteyen kişilerin özellikle davetiye sunması süreci daha kolay bir hale getirecektir. Bir akrabadan ya da kurumsal bir firmadan davet yazısının olması vizenin onaylanmasını daha kolay bir hale getirecektir.

H2 Vizesi Nedir?

H2 vizesi mevsimlik tarım işçileri için hazırlanan vize türüdür. H2 A ve H2B türleri üzerinden seçimlerinizi tamamlamanıza imkan verilmektedir. Başvuru yapacağınız vize türüne göre doldurmanız gereken başvuru formu da değişim arz etmektedir.

Amerika'ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

Amerika’ya nitelikli işçi olarak ya da tarım işçisi olarak gitme hakkınız da vardır. Zaman zaman iş gücü açığı sebebi ile ne kadar işçi alınacağı resmi bir duyuru ile paylaşılmaktadır. Bu konuda yapılan resmi duyuruların yakından takip edilmesi gerekir.

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu