Genel

Avustralya 1 Yıllık Çalışma Vizesi

Avustralya’da çalışmak ve çalışırken aynı zamanda tatil de yapmak isteyen üniversite öğrencilerinin ya da üniversiteden yeni mezun olmuş kişilerin kapsam dahilinde olduğu Work and Holiday programı sayesinde 1 yıl boyunca Avustralya da çalışma vizesi sahibi olunmaktadır.

100 üniversite öğrencisinin veya mezununun dahil olabileceği bir program olarak öne çıkan Work and Holiday’e üniversitede bulunduğu sürenin 2 yılı tamamlamış olması ve 18-30 yaş aralığında olan herkes başvuruda bulunabilmektedir.

2017 yılında güncellenen şartlarıyla daha önce Work and Holiday vizesi almış kişiler ikinci kez de bu şanstan faydanlanmaya başlama fırsatı yakalamışlardır. 2.vizenin sahibi olmak için ise Avustralya Hükümeti tarafından belirlenen tek bir şart vardır o da ülkede bulunulan süre içerisinde sadece hükümetin uygun gördüğü yerlerde ve hükümet tarafından belirlenmiş mesleklerde çalışma şartıdır.

Bu sayede 1 yıllık olarak verilen çalışma vizesi 1 yıl daha eklenerek 2 yıla çıkmaktadır. 2019 yılıyla beraber bu hak üçe çıkarılmış ve 3 yıllık bir vizeden yararlanma hakkı ortaya çıkmıştır.

İçindekiler

Avustralya Work and Holiday 2021 Başvuru Tarihi

Çalışma ve tatil vizesi olarak da bilinen Work and Holiday için her yıl sadece 100 kişi kabul edilmektedir. Bu vize ile 18-30 yaş arasındaki öğrencilerin ya da mezunların belirlenen süre boyunca çalışma, seyahat etme, tatil yapma hakkı olmaktadır.

100 kişilik kadro için gerekli şartları sağlayanlar Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlendikten sonra kabul edilen 100 kişinin vize başvuruları için Avustralya konsolosluğu ya da büyükelçiliği ile irtibata geçilmektedir.

Work and Holiday diğer yurt dışı eğitim programlarına kıyasla mali yönden daha ucuz ve hesaplıdır. Vizeye sahip olan vatandaşlar vizenin geçerli olduğu 12 ay boyunca tam zamanlı çalışma hakkına da sahip olmaktadırlar.

Süreç içerisinde 4 ay eğitim hakkına da sahip olmaktadırlar. Avustralya Work and Holiday 2021 başvurusu 1 Temmuz ile 15 Temmuz tarihleri arasında başlamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan ön değerlendirmeler 4-5 ay kadar sürebilmektedir.

Avustralya Work and Holiday programı için kesin başvuru süreci ön değerlendirmelerden onay mektubu alındıktan sonra başlamaktadır.

Work and Holiday Avustralya 2021

Work and Holiday çalışma ve tatil vizesi için başvuru sürecine giriş yapmak isteyenler ilk olarak “nota” adı verilen onay mektubuna sahip olmaları gerekmektedir.

T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından belirtilen kriterlere uyan ve evraklarını düzgün bir şekilde tamamlayan adaylar, eğitim durumları göz önüne alınarak bu belgeleri Dışişleri’ne ya da YÖK’e teslim etmelidirler.

Vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da programa katılmaya hak kazanan adayların 12 ay süreyle Avustralya’da maddi açıdan sıkıntı yaşamayacaklarını ve yaşamsal ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecekleri gelirleri olduğunu kanıtlayacak belgeler sunmalarıdır.

Başvuru yapacak kişilerin banka hesaplarında en az 5 bin dolar bulundurmaları gerekmektedir.

3 ay içerisinde başvuruları sonuçlanan adayların 12 aylık dönem için Avustralya’ya giriş yapmaları beklenmektedir.

Avustralya’nın kuzey tarafında Work and Holiday yapacak kişiler 12 aylık süre içerisinde en az 88 gün çalışmış olma koşulunu sağlamaları gerekmektedir.

Work and Holiday kapsamında belirlenmiş olan işler ise;

  • Bitki ve hayvan yetiştiriciliği
  • Balıkçılık
  • Turizm ve hizmet sektörleri olarak gözükmektedir.

Avustralya kültürünün yakından tanınması, İngilizce’nin pekiştirilmesi, farklı kültürlerden yeni insanlar tanınması, burada sağlanan farklı iş kollarıyla yeni ilgi ve hobi geliştirilebileceğinden Work and Holiday programı büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Program adayları, Avustralya’da oldukları süre boyunca haftalık 30 ila 40 saatleri arasında değişen çalışma sürelerine sahiptirler. Seçilen işlerin kısa ve geçici olması koşulu vardır. Saatlik alınacak ücretler ise 15 Dolar ile 25 Dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Katılımcıların seçtiği iş koluna bağlı olarak işveren ile çalışma süresi en fazla 6 ay olmak zorundadır. Program boyunca çalıştıkları sürelerde kazandıkları miktarla, Avustralya’da dilerlerse tatil yapabilir ya da farklı yerlere seyahatte bulunabilmektedirler.

17 haftaya kadar varan eğitim görme haklarını İngilizceyi pekiştirmek için dil kursuna gitmekte kullanabilir ve pratik yapabilecekleri alanlarda daha iyi bir seviyede İngilizce ile Avustralya’dan ayrılıp Türkiye’ye dönüş yapabilirler.

Dileyen uygun koşulları sağladığı müddetçe ikinci ve üçüncü Work and Holiday vizesi başvurusu yapabilmekte ve onaylanması halinde iki ya da üç yıl daha Avustralya’da çalışma ve yaşama hakkını sahip olarak kendilerini geliştirebilmektedirler.

Avustralya Work and Holiday Ücretleri

Çalışırken tatil yapmak isteyen ve bu sırada hem başka bir ülke görme imkanu yakalayan hem de dil öğrenmek İngilizceyi pekiştirmek için Work and Holiday programı biçilmiş bir kaftan olma özelliği taşımaktadır.

T.C. Dışişleri’nden ya da YÖK’ten alınacak onay belgesinden sonra  Work and Holiday vizesi için başvuruda bulunmak isteyenlerin birtakım evraklar hazırlaması gerekmektedir.

Başvuru için gerekli evraklar içinde İngilizce dil yeterliliğini gösteren sertifika bulunması, pasaportun ilk sayfasının ve daha önce alınmış vizelerin fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, tam detaylı nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı ve erkek adaylar için askerlik durumunu gösteren belgeler başvuru esnası için hazır olarak bulunmalıdır.

Erkek adaylar için askerliğini tamamlamış ya da en azından tecil ettirmiş olmaları zorunlu tutulmaktadır.

Başvuru için gerekli evrakların hepsi hem aslı hem de noter onaylı kopyalarıyla sunulması istenmektedir. Her bilgi ve evrak İngilizceye çevrilmiş olması gerekmektedir.

Work and Holiday programına başvurmak isteyenler için vize başvuru ücreti 485 Avustralya Doları olarak bilinmektedir.

Parmak izi taraması için vize başvuru merkezlerine ise 74 liralık bir ödeme yapılmaktadır.

Avustralya Work and Holiday Ne Kadar?

Work and Holiday programı vize başvurusu için ödenecek tutat 485 Avustralya Doları olarak bilinmektedir. Tek kişi fiyatıdır.

Avustralya Work and Holiday Nasıl Yapılır?

2 yıllık üniversite öğrencisi ya da mezun olmuş 18-30 yaş aralığındaki herkes T.C Dışişleri Bakanlığı’nın belirlediği koşullara uygun olduğu sürece 100 kişilik kontenjan arasına dahil edilerek onay mektubu almasının ardından vize başvuru süreci başlamaktadır.

Work and Holiday Avustralya Nedir?

Üniversite öğrencileri ya da mezunlarını kapsayan 18 yaş ile 30 yaş arasındaki kişilerin 12 ay süreyle Avustralya’da çalışma izni hakkına sahip olmasının yanında 4 aylık eğitim alabileceği aynı zamanda seyahat edebileceği bir programdır.

Avustralya Wah Vizesi Nedir?

Work and Holiday programının ön değerlendirmesine başvuruda bulunmuş ve 100 kişilik kontenjan içinde yer almaya hak kazanmış adayların Avustralya’da 1 yıllık çalışma izni için alması gereken bir çeşit çalışma ve tatil vizesidir.

Avustralya Work and Holiday Kimler Katılabilir?

18 yaşını doldurmuş, 31 yaşından gün almayan en az 2 yıl süreli Türkiye’de üniversite eğitimi alan veya mezun olmuş öğrenciler koşulları sağladığı halde bu programa başvuruda bulunabilmektedir.

Avustralya Work and Holiday 2021 Olacak Mı?

Work and Holiday 2021 için de Dışişleri’ne ya da YÖK’e yapılacak ön değerlendirme başvuruları 1 Temmuz 2021 tarihinde başlamış olup 15 Temmuz 2021 tarihinde son bulacaktır. Bu tarihlerden önce ya da sonra herhangi bir şekilde başvuru yapılamayacaktır.

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu