Genel

Avusturya Çalışma Vizesi

Avusturya çalışma vizesi almak isteyen kişilerin mesleki yeterliliklerine dair gerekli olan belgeleri eksiksiz bir biçimde sunmaları gerekir. Daha öncesinde AB üyesi biri ülkeden çalışma izni alan kişilerin çalışma vizesi başvurusunun onaylanması çok daha kolay şekilde tamamlanacaktır. Çalışma izinleri sadece alındıkları ülkede geçerliliğini korumaktadır. Örneğin Avusturya çalışma izni ile İngiltere’de çalışma fırsatınız olmayacaktır.

Başvuru sürecini bireysel olarak takip etme fırsatınızın olmasının yanı sıra, dilerseniz kurumsal vize danışmanlık firmalarından da destek alma hakkınız olacaktır. Vize danışmanlık firmalarından destek almak isteyen kişilerin vize harç ücretine ek olarak danışmanlık ücreti ödemesi gerekmektedir. Bu firmalar belgelerin derlenmesi de dahil olmak üzere birçok farklı noktada size destek sunacak ve duruma dair adım adım sizi bilgilendirecektir. Bilhassa ilk vize başvurularında ret yanıtı alan kişilerin, bir sonraki vize başvurularında, profesyonel firmaların desteğini alması çok daha mantıklı olacaktır.

İçindekiler

Avusturya’ya İşçi Olarak Gitmek

Avusturya çalışma vizesi almak isteyen kişilerin başvuru adımında sunmaları gereken belgelerden bazıları;

  • Çalışma vizesi almak için pasaportunuzun güncel tarihli halini sunmanız gerekmektedir. Çalışma vizesi talep adımlarında resmi birimler gerekli görürse daha öncesinde kullandığınız pasaportlarınızı da sunmanız istenebilmektedir.
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği de talep edilmektedir. Bu nüfus kayıt örneğinin yanı sıra kimlik fotokopisi ve adli sicil kaydı da talep edilir. Erkeklerin askerlik yükümlülüğü olmadığına dair belge sunmaları gerekir.
  • 2 adet biyometrik fotoğraf, 2 adet başvuru formu da eksiksiz bir biçimde sunulmalıdır. 2 başvuru formunun ıslak imzalı biçimde iletilmesi lazımdır. Bu noktada biyometrik fotoğrafların da son 6 aya ait olduğundan emin olmanız gerekir.
  • Başvuru adımlarında mesleki yeterliliği yansıtan eğitim bilgileri ve sertifika verilerinin de iletilmesi lazımdır. Bu veriler onay alınmasını kolaylaştıracaktır. Özellikle öncelikli meslek gruplarında uzmanlığı olan kişilerin onay alması daha kolaydır.

Profesyonel vize danışmanlık firmaları bu belgelerin derlenmesinden kişilere sunulmasına kadar eksiksiz bir biçimde iletilecektir. Çalışma sürecinde çalışma izni almayan kişilerin hem kendilerini hem de kendilerini istihdam eden kurumları zora soktuklarının da belirtilmesi gerekmektedir. Çalışma izin olmadan istihdam edilen kişilerin işten çıkarılması konusunda özlük haklarına ilişkin bir talepte bulunmaları söz konusu olmayacaktır. Örneğin işten çıkarıldığı zaman işsizlik maaşı talep edilmesi mümkün olmayacaktır. Bu tür olumsuzluklar yaşanmaması için çalışma izninin tüm prosedürlere uygun bir biçimde alındığından emin olmanız gerekir.

Avusturya dönemsel olarak niteliksiz işçi ya da öncelikli meslek gruplarına dair ülkeye göçmen alınacağı konusunda ilanlar oluşturmaktadır. Bu ilanları konsolosluklar üzerinden takip edebilirsiniz. Suç kaydı bu ilanlara başvurma konusunda en temel şartların başında gelmektedir. Suç kaydı olan kişilerin tespit edilmesi durumunda çalışma izinlerinin de iptal edileceğinin ayrıca iletilmesi gerekir. Bu durum kalıcı oturum izni için de geçerliliğini korumaktadır. Kalıcı oturum izni için de adli sicil kaydının temiz olması şartı getirilmiştir.

Avusturya’da Çalışmak

Avusturya çalışma vizesi almak için öncelikli olarak kurumsal bir firmadan onay almanız çok daha mantıklı olacaktır. Bu firmadan almış olduğunuz davetiyeyi başvuru safhasında sunmanız işlemlerin daha pratik tamamlanmasını sağlayacaktır. Davetiyenin kimin için, kim tarafından, hangi pozisyonda, hangi tarihler arasında hazırlandığına dair gerekli bilgileri içermesi gerekmektedir. Çalışmak isteyen kişilerin kurumsal firmalardan almış oldukları davetiyelerin yanı sıra Avusturya vatandaşı olan bir yakınlarından almış oldukları davetiyeyi de kullanmalarına imkan verilmektedir.

Avusturya’da En Çok Aranan Meslekler

Avusturya çalışma vizesi almak için başvurularınızı yaparken öncelikli meslek gruplarında olan kişilerin durumlarının daha avantajlı olduğu görülmektedir. Özellikle tıp ve mühendislik bilimlerinde kişilerin başvurularının büyük ölçüde olumlu yanıtlandığı görülmektedir. Almış olduğu yüksek öğrenim ile uzmanlık alanını hem teorik hem de pratik alanda katkı sağlamak için kullanabilecek olan kişilerin çalışma vizesi başvuruları oldukça kısa sürede onay görecektir. Aranan meslekler arasında bu kalifiye unsurların yanı sıra niteliksiz işçiler de yer almaktadır. Genç nüfus oranlarının düşük olması sebebi ile niteliksiz işçi başvurularının da oldukça üst seviyede olan ülkelerden biri de Avusturya’dır. Başvuru adımlarını takip ederek kendi uzmanlık alanınız ve daha önceki iş tecrübelerinize göre başvuru adımını şekillendirebilirsiniz.

Avusturya Çalışma İzni

Avusturya çalışma vizesi başvuru adımlarınızın takip edilmesi için size bir referans numarası sunulacaktır. Ayrıca bir işleme gerek duymadan bu referans numarası üzerinden başvurunuzun durumunu kontrol etmenize de imkan verilmektedir. Başvurunuzun ret yanıtı alması da olasılıklar arasındadır. Konsolosluğun belirlemiş olduğu gün ve saatte reddi itiraz başvurusunda bulunmanıza da imkan verilmektedir. Reddi itiraz başvurusu vize başvurusunun yeniden değerlendirilmesini sağlayacaktır. Bu aşamada yeniden ret yanıtı alınırsa vize için yatırmış olduğunuz harç tarafınıza iade edilmeyecektir. Bu durum sadece Avusturya’da değil diğer Avrupa ülkelerinde de aynı şekilde geçerliliğini sürdürür. Vize harcının iadesi için bir talepte bulunmanız söz konusu olmayacaktır. ret yanıtı alan bireylerin başvuru adımlarında prosedür uyumsuzluğu yaşamaması için kesinlikle profesyonel firmalardan destek alması lazımdır.

Avusturya Öğrenci Çalışma İzni

Avusturya’ya öğrenci vizesi ile giriş yapan kişilerin çalışma izni alması için ayrıca başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Tam zamanlı bir işte çalışmayacak olan sadece staj yapacak olan kişilerin dahi kısmi zamanlı çalışma izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde staj sonunda gerekli yetkinlik belgesinin alınması ya da kişilerin özlük haklarının korunması sorun ile karşılaşacaktır. Öğrenci vizesi üzerinden çalışma izni başvurusunda bulunmak için yaşadığınız bölgenin resmi otoritelerine başvurunuzu iletme hakkınız bulunmaktadır. Öğrenci çalışma izni almadan bir kurumda istihdam edilen kişilerin haklarının korunması imkansız olduğu gibi tespit edildiği anda da sınır dışı edileceklerinin ayrıca altı çizilmelidir.

Staj başvurusunda bulunacak olan kişilerin Erasmus programı üzerinden başvurularını tamamlaması diğer yöntemlere göre daha basittir. Erasmus başvuru programlarında adımların büyük çoğunluğu hali hazırda onaylı olan ve anlaşmalı okullar tarafından yürütülmektedir. Okulunuzun Erasmus Ofisi ile iletişime geçerek staj başvuru adımlarında hangi yönergeleri izlemeniz gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz. Sadece çalışma izninde değil öğrenci vizesi ile giriş adımlarını tamamlarken de Erasmus aracılığı ile başvuruların yapılması daha kolay olacaktır.

Avusturya İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

İşçi olarak gitmek isteyen kişilerin çalışma ve oturum izni için talepte bulunması gerekir. Bu aşamada daha öncesinde bir kurumdan işçi olarak kabul edildiğinize dair belge sunmanız vize alma aşamasını kolaylaştıracaktır.

Avusturya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Ortalama 4 haftalık bir süre zarfında kişilerin çalışma izni başvurularının yanıtlanması sağlanacaktır. 4 haftalık süre pandemi süreci sebebi ile uzamıştır. Normal koşullarda çok daha kısa bir sürede çalışma vizesi almanız mümkün kılınabilmektedir.

Avusturya'ya Davetiye İle Nasıl Gidilir?

Avusturya’ya kurumsal bir firmadan kabul aldığınıza dair davetiye sunarak giriş yapmak çalışma izni almak ve oturum talep etmek sizin için daha pratik bir hal alacaktır. Sadece kurumsal firmalardan değil Avusturya vatandaşı olan bir yakınınızdan da davetiye talep edebilirsiniz.

Avusturya D Tipi Vize Nedir?

Avusturya’da 90 günden kısa kalacak olan kişiler C tipi, 90 günden uzun kalacak olan kişilerin ise D tipi vize üzerinden başvurularını tamamlaması talep edilmektedir.

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu