Genel

Belçika Çalışma Vizesi

Belçika çalışma vizesi almak isteyen kişilerin başvurularını uzun süre geçerliliği olan D tipi vize üzerinden talep etmesi gerekmektedir. D tipi vize 90 günden uzun kalacak olan kişiler için tasarlanmıştır. Başvuru adımının tamamlanma sürecinde özellikle belgelerin eksiksiz derlenmesine dikkat edilmelidir. Belgelerin derlenmesinin yanı sıra, başvuru formunun da eksiksiz doldurulması gerekir. Başvuru formunda bir eksiklik ya da yanlışlık olması durumunda kişilerin ret yanıtı ile karşılaşacağını bilmelisiniz.

Ret yanıtı alan bireylerin konsolosluk tarafından belirtilen spesifik zaman aralığında, reddi itirazda bulunma hakkı da vardır. Reddi itiraz adımlarının tamamlanması sırasında vizenizin yeniden değerlendirmeye alınması sağlanacaktır. Yeniden ret yanıtı verilirse kişilerin başvuru adımını tekrarlaması gerekecektir. Ret aşamasından sonra kişilerin vize için yapmış oldukları harç ödemesinin iade edilmeyeceğini de bilmeniz gerekir.

İçindekiler

Belçika Çalışma İzni Şartları

Belçika çalışma vizesi talep adımlarında kişilerin özellikle belgelerin derlenmesi konusunda çok hassas davranması gerekir. Başvuru sırasında sunulması gereken belgelerden bazıları;

  • Çalışma vizesi başvuru adımlarında kişilerin başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurmalı ve ıslak imzalı 2 adet nüsha sunmaları talep edilmiştir.
  • Başvuru formuna ek olarak 2 adet de biyometrik fotoğraf talep edilmektedir. Sunulacak olan fotoğrafların kimlik tespitini daha kolay bir hale getirmesi adına son 6 aya ait olması istenmektedir.
  • Çalışma vizesi başvurularını tamamlarken mesleki yeterliliğinize dair eğitim bilgilerinizi de eksiksiz sunmalısınız. Eğitim diplomalarınızı ve sertifikalarınızı sorunsuz iletmeniz gerekmektedir. Daha öncesinde herhangi bir AB üye ülkesinde çalışma izni alma fırsatını yakaladıysanız buna ilişkin de bilgi sunmalısınız. Belçika’dan onay almanızı daha kolay bir hale getirecektir.
  • Banka hesap numarasının da sunulması istenmektedir. Bu banka hesabının aktifi ve hareketli olması gerekir. Kişilerin maddi durumlarına ilişkin bilgi talep edilmesinin asıl sebebi ülkeye giriş yapacak olan kişilerin maddi duruma ilişkin ülkeye yük olması sorununun önüne geçilmesidir. Seyahat sigortası ve sağlık sigortasının da 30 bin Euro değerinde sunulması talep edilir. Bu belgeler sadece çalışma vizesinde değil turistik vizede de aynı şekilde istenmektedir.

Bu belgeler ve başvuru formunun doldurulmuş hali ile işlemlerin tamamlanması mümkün kılınacaktır. Belçika çalışma izni şartlarının yerine getirilmesi durumunda en geç 4 haftalık bir zaman zarfında başvurunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığı ile alakalı gerekli olan bilgilendirme tarafınıza sunulacaktır.

Belçika D Tipi Vize

Belçika çalışma vizesi alacak olan kişilerin ulusal vize bir diğer adı ile D tipi vize üzerinden başvuru adımlarını iletmesi gerekmektedir. D tipi vize talep adımlarında vukuatlı nüfus kayıt örneği ve adli sicil belgesi de talep edilmektedir. Kişilerin adli sicillerine dair sorun olması durumunda hem D tipi vize alma adımlarında hem de çalışma onayı alma konusunda sorula karşılaşacaklarının belirtilmesi gerekir. D tipi vize başvurularının üzerinden çalışma izni ve oturum taleplerinizi de iletebilirsiniz. Oturum iznini her sene yenilemenizi gerekmektedir. 5 sene boyunca Belçika’da sorunsuz şekilde kalan kişilerin süresiz oturum adına başvuru yapmasında da bir sakınca yoktur. Süresiz oturum adımının sonrasında da vatandaşlık için başvuru yapılabilmektedir.

Belçika çalışma vizesi alma sürecinde kişilerin öncelikli meslek gruplarında olması durumunda çalışma vizesi onayı almasının daha kolay bir hale geleceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekir. Belçika çalışma vizesi talep adımlarında mühendislik, hukuk ve tıp gibi alanların öncelikli olduğu görülmektedir. Tabi ki mesleki yeterliliğin kanıtlanması için diplomanın geçerlilik kazanması ve derslerin saydırılması gerekmektedir. Uluslar arası alanda saygınlığı olan üniversitelerden mezun olan kişilerin bu konuda daha öncelikli ve avantajlı olduğunun da ayrıca bildirilmesi gerekiri.

Belçika C Tipi Vize

Belçika çalışma vizesi alırken aynı zamanda diğer vize türlerine dair de bilgi almalısınız. Bu vize türlerinin başında 90 günden az kalacak olan kişiler için hazırlanmış olan turist vizesi gelmektedir. Turist vizesi sayesinde ülkeye sorunsuz şekilde giriş çıkış yapılmasına imkan verilir. Dileyen kişilerin Belçika’da Schengen başvurusu yapmasına da imkan verilmektedir. Schengen ortak vize programına dahil olan tüm ülkelerin sorunsuz şekilde gezilebileceği bu vize büyük avantajları da içerisinde barındırmaktadır. Schengen ülkelerinin birkaçını gezmeyi planlıyorsanız en çok hangisinde kalacaksanız Schengen vize talebini de o ülke üzerinden oluşturmanız sizin için çok daha verimli bir hal alacaktır.

Turist vizesi talep eden kişilerin uçak biletlerini, otel rezervasyon bilgilerini de sunması istenmektedir. Bu iki verinin talep edilmesinin asıl sebebi ülkede ne kadar kalınacağına dair bilgi alınmasıdır. Ülkede ne kadar kalınacağı ve nerede ikamet edileceği bu veriler üzerinden anlaşılmış olur. Belirlii bir kültürel etkinlik için giriş talep ediyorsanız bu etkinliğe katılım biletinizi de vize başvurusunda sunabilirsiniz. Kültürel etkinliklere katılacak olan kişilere bu süreç içerisinde bazı avantajlar da sağlanmaktadır. Turistik gezi yapacak olan kişilerin de kendi maddi ihtiyaçlarını karşılayabilecek maddi birikime sahip olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

Belçika’da Çalışma İmkanı

Belçika çalışma vizesi alma sürecinden geçmeden ülkede izinsiz olarak çalışan kişilerin tespit edildikleri anda sınır dışı edileceklerinin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Bu durum hem bireylerin vizelerinin iptal edilmesine sebebiyet vermektedir hem de kurumların adli ve idari cezai yaptırıma çarptırılmasına neden olabilmektedir. Bu tür bir sebep ile sınır dışı edilmeniz pasaportunuza yansıyacaktır. Durumun ilerleyen senelerde farklı ülkelere seyahat etmenizi olumsuz yönde etkileyebileceğini de unutmamanız gerekir.

Belçika Çalışma Şartları

Belçika çalışma şartları konusunda birçok ülkeyi geride bırakmaktadır. Özellikle daha insani çalışma saatlerinin olması ve çalışma saatlerinin karşılığında ödenen saatlik ücretin bu emeği karşılar nitelikte olması memnuniyet uyandırmaktadır. Çalışma saatlerinin yanı sıra işten çıkarılma gibi hususlarda kişilerin haklarının korunmasını ve özlük haklarının devam etmesini sağlayan sosyal imkanlar da sunulmaktadır. Çalışma şartlarına dair aksaklık meydana gelmemesi için hem devlet tarafından hem de firmalarda önlemler alınmıştır. Belçika çalışma şartlarından istifade ederken özlük haklarının korunması için bağlı bulunduğunuz kurumsa yasal olarak istihdam edilmeniz gerekmektedir.

Belçika'da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Belçika’da çalışma izni talep etmek için uzun süreli vize almanız gerekmektedir. Bu vize üzerinden çalışma ve oturma izni de istenebilmektedir.

Belçika İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika vize başvuru adımlarının tamamlanmasının hemen sonrasında ortalama 4 haftalık bir süre içerisinde vizenin sonucu tarafınıza bildirilecektir.

Belçika D Tipi Vize Nasıl Alınır?

D tipi vize ulusal vize olarak da tanımlanır. Ülkede 90 günden fazla kalacak olan kişilerin D tipi vize alması gerekir. Bu vize üzerinden çalışma izni başvurusunda bulunma imkanınız da vardır.

Belçika Çalışma Vizesi Ne Kadar?

Çöalışma vizesi almak isteyen kişilerin öncelikli olarak başvurunun geçerli olması için 80 Euro yatırılması gerekir. Ücretin ödendiğine dair makbuzu da saklamayı ihmal etmemelisiniz.

D Tipi Vize Nedir Belçika?

D tipi vize 90 günden uzun kalacak olan kişilerin başvurmaları gereken vize türü olarak tanımlanmaktadır. Ulusal vize başvuru adımları yetkililer tarafından gerekli belgeler çerçevesinde eksiksiz biçimde kontrol edilir.

Belçika C Tipi Vize Nedir?

Belçika C tipi vize ise 90 günden az kalacak olan kişiler için özel olarak hazırlanmıştır. Turist vizesi olarak da tanımlanmaktadır.

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu