Göçmen Bürosu Hizmetleri

Çalışma İzni Şartları

 Çalışma izni almak için bireylerin başvuracakları ülkelerin koşulları hakkında net veri sahibi olması gerekir. Başvurulacak ülkelere göre hem istenen belgeler hem de prosedürler değişim gösterebilmektedir. Temel manada istenen belgeler pasaport, eğitim belgeleri, sertifikalar, dil sınav sonuç belgesi, üzerinde TV kimlik numarasının yazdığı kimlik fotokopisi şeklinde sıralanabilir. Bu belgelerde bir sahtelik ya da usulsüzlük fark edildiği anda bir daha başvuru almamak üzere, ret yanıtı alacağınız da eklenmelidir. Ayrıca başvuru için 2 adet de fotoğraf talep edilmektedir. Bu fotoğrafların muhakkak son 6 ay içinde çekilmesi gerekir.

Çalışma İzni Almak İçin Denklik Gerekir Mi?

Çalışma izni almak isteyen kişilerin çalışacakları pozisyona göre denklik konusunda incelemeler yapılabilmektedir. Denklik gerektiren meslek gruplarının başında doktorluk, avukatlık, öğretmenlik gelmektedir. Ayrıca belirli bir zanaat kolunda hizmet verecek olan kişilerin de eğitimlerini hem belgelemeleri hem de bu eğitim alanında denklik almaları mecburidir. Sadece birkaç istisna sebebi ile denklikleri reddedilen kişilerin belirtilen üniversitelerden destek alarak denkliklerini tamamlamak için fırsat bulacakları da görülmektedir. Aracı kurumlar ile çalışan kişilerin denklik başvuruları ile alakalı gerekli olan tüm detaylar firmalar tarafından yerine getirilecektir.

Aracı Kurumlar Üzerinden Başvurunun Avantajları Nelerdir?

Çalışma izni ve vize başvurusu yapacak olan kişilerin bireysel unsurların yanı sıra direkt olarak aracı kurumlar üzerinden de başvurularını iletme imkanları vardır. Aracı kurumların sürece dahil edilmesi hem belgelerin toplanması hem de son tarihlere dikkat edilerek başvuruların iletilmesi için büyük önem arz etmektedir. Başvuru aşamasında kişiler iletişim numaraları üzerinden anında bilgilendirilecektir. Ayrıca son senelerde her adımda SMS aracılığı ile bilgilendirme yapan kurumlar da mevcuttur. Vize ve çalışma izni için hizmet sunan aracı kurumlarda VIP sistem de mevcuttur. Bu VIP sistem hem ofisler üzerinden hem de elektronik ortamda devam etmektedir. Dileyen kişilerin doküman derleme adımlarından fotoğraf çekim hizmetlerine kadar VIP şekilde faydalanmasına imkan verilmektedir.

Çalışma İzni ve Ankara Anlaşması Prosedürleri

Çalışma izni almak isteyen kişilerin en sık istifade ettikleri unsurların başında İngiltere ile imza atılan Ankara Anlaşması gelmektedir. Ankara Anlaşması kapsamında temel detaylar;

  • Bu protokol şirket kurmak ve bir girişimde bulunmak isteyen kişiler için harika bir alternatif olacaktır. Şirket kurmak isteyen bireylere özel olarak sunulan bu çalışma izni sadece fiziki bir şirket değil Web tabanlı işletmeler için de geçerliliğini sürdürmektedir. Home Office çalışan kişilerin de bu alanda başvurularını iletme hakları vardır.
  • Protokol kapsamında kişilerin en az 2 senelik çalışma plan ve hedeflerini bir dosya halinde sunmaları gerekmektedir. Bu hedefler belirli aralıklar ile resmi otoriteler tarafından denetlenecektir.
  • Sıfırdan bir işletme kurmak yerine İngiltere’de hali hazırda var olan bir şirketi devralmak da yer verilen unsurlar arasındadır. Bu protokole başvuruları yaparken hazırlıkların ve dosya içeriğinin büyük öneme sahip olduğu belirtilmelidir. İçeriğin temel yapısına dair sorun yaşamamak adına profesyonel hizmet veren firmalardan destek almak daha verimli olacaktır.

Çalışma izni alan kişilerin bu protokollere uyumluluklarını sürdürmeleri denetime tabidir. Ankara Anlaşması kapsamında belirtilen prosedürlere uygun bir süreç yönetmeyen kişilerin oturum ve çalışma izinlerinin iptal tehlikesi ile karşılaşabileceği de eklenmelidir.

Dil Yönetmeliği

Ülkelerin birçoğunda çalışma izni alabilmek için ülkenin ana dilini yazma ve konuşma konusunda sorununuz olmaması gerekmektedir. Bunun için ülkeler bazı sınavlara girmenizi ve onay almanızı talep edebilmektedir. Dil yönetmeli kapsamında en sert olan ülkelerin başında İngiltere ve Fransa gelmektedir. Her iki ülkede de ortalamanın üzerinde dil bilgisine sahip olmanız gerekir. Çalışmak için gelen göçmenlerin sosyal ve kültürel alanda bir adaptasyon sorunu ile karşılaşmaması için atılan bu adımlar büyük öneme haizdir.

Çalışma İzinlerinde Salgının Olumsuz Etkileri

Çalışma izni almak isteyen kişilerin son senelerde salgının etkisi ile olumsuz sonuçlar ile karşılaştıkları da görülmektedir. Özellikle Avrupa ülkelerinde salgının olumsuz etkileri daha net hissedilmektedir. Bu noktada tüm koşulları karşılayan bazı kişilerin dahi ret yanıtı olduğu görülmüştür. Sunulan kısıtlamalar ve kapatmalar sebebi ile başvuruların net şekilde yerinme ulaşmadığı ve devlet dairelerine dair de sorunlar yaşandığı görülmektedir. gocmenburosu.com üzerinden sürece dair en net bilgileri ve son gelişmeleri alabilirsiniz.

gocmenburosu.com/turkmenistan-vatandaslari-calisma-izni/

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu