Genel

Fransa Çalışma Vizesi

Fransa çalışma vizesi almak isteyen bireylerin mesleki yeterliliklerine dair tüm verileri Fransızcaya çevirerek sunması gerekmektedir. Fransızcaya çevirinin de kesinlikle noter onaylı olması gerekir. Çalışma vizesi talep adımlarını vize danışma firmalarının yanı sıra, direkt olarak bireysel başvuru adımlarını tamamlamanıza da imkan verilmektedir. Danışman firmalardan destek alan kişilerin vize harç tutarının yanı sıra, danışmanlık ücretini de ayrıca ödemesi gerekecektir.

Çalışma vizesi olmadan ülkede istihdam edilen kişilerin tespit edildikleri anda sınır dışı edilmelerine karar veriliri. Bu durum pasaporta da işlenecektir. Pasaporta işlenmesinin yanı sıra maddi ve idari bir yaptırımının olduğunun da ayrıca altı çizilmelidir. Yasa dışı yabancı işçi çalıştıran kurumların belirli bir süre kapatılmasına dahi karar verilebilmektedir. Ayrıca kişilerin özlük haklarının korunması için de çalışma izni alınması gerekmektedir. Bir iş yerinden atılmanız sonrasında geçiminizi sağlamak için devlet bazı sosyal yardım olanakları sunacaktır. İllegal çalışan kişilerin bu yardımdan faydalanmasına olanak sunulmayacaktır.

İçindekiler

Fransa’da Çalışma Şartları

Fransa çalışma vizesi almak isteyen kişilerin çalışma şartlarından da haberdar olması gerekir. Birçok ülkeye kıyasla Fransa’da hem ücret hem de iş yükü bakımından daha memnun edici bir tablonun geçerli olduğu fark edilmektedir. Çalışma şartlarının olumlu yanlarının yanı sıra bu konuda özellikle Fransızca bilmeye dair bir baskının olduğu da yabancılar tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Fransızca bilmeyen kişilerin bir tür mobbing ile karşılaştıkları deneyimlerini paylaşan kişilerin forum verilerinde fark edilmektedir.

Bu nedenle bir yandan vize başvuru adımlarını tamamlarken bir diğer yandan da dildeki yetkinliğinizi artırma fırsatını elde edebilirsiniz. Çalışma şartları kadar sosyal yardım konusunda da memnun eden bir süreç geçerliliğini korumaktadır. Kişilerin işsiz kalması durumunda verilen desteğin birçok ülkeye göre daha iyi durumda olduğu da fark edilmektedir. Aynı zamanda işverene karşı çalışanın haklarının korunması için de alınan yasal tedbirlerin çok daha üst seviyede olduğu görülmektedir. Olumlu ve olumsuz yönleri de dikkate alınarak Fransa çalışma izni için başvuruların yerine getirilmesi gerekir.

Fransa Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa çalışma vizesi talep adımlarının tamamlanmasının akabinde ortalama 4 haftalık bir süre içerisinde vize yanıtı olumlu ya da olumsuz olmak üzere tarafınıza bildirilecektir. Vize başvuru adımları pandemi öncesi süreçte çok daha hızlı bir biçimde sürdürülmekteydi, fakat son süreçlerde pandeminin de etkisi ile beraber hem başvurunun yapılması hem de belgelerin kontrollerden geçirilmesi konusunda sorunlar söz konusu olmuştur. Vize başvuru adımlarının ret yanıtı ile karşılık bulması durumunu da göz önünde bulundurarak başvuruların bu süreyi göz önünde bulundurarak tamamlanması çok daha verimli bir hal alacaktır.

Fransa çalışma vizesi almak isteyen kişilerin başvuru adımlarında özellikle belgeleri eksiksiz sunmaya dikkat etmesi gerekir. Belgelerde bir eksikliğin olması vize başvurunun ret yanıtı alması için yeterli bir sebep olacaktır. Bu aşamada profesyonel firmalardan destek almanın önemi bir kere daha anlaşılmaktadır. Profesyonel firmalar hem belgelerin derlenmesi, hem de gerekli olan tüm denetimlerin yapılması konusunda eşsiz bir sistem sunmaktadır. Fransa çalışma vizesi talep adımları ile ülkede oturum almanın yanı sıra dileyen kişilerin aile birleşimi talep ederek oturum alma ve ülkede çalışmak için daha sonrasında resmi başvuruları yapmasına da imkan verilmektedir. Aile birleşimi başvurusunun yapılması için bir Fransa vatandaşı ile evlenmiş olmanız gerekmektedir Fransa vatandaşı ile evlenen kişilerin, evliliğin resmi olarak tamamlandığına dair belgeleri noter onaylı bir biçimde Fransızcaya çevrilmiş şekilde sunması gerekmektedir.

Fransa İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa çalışma vizesi talep adımlarının hemen sonrasında ortalama bir aylık bir süre içerisinde başvurunun yanıt bulması sağlanacaktır. Başvuruda sorun olmadan tamamlanması için kişilerin takip etmesi ve derlemesi gereken belgelerden- kurallardan bazıları;

  • Çalışma vizesi almak isteyen kişilerin öncelikli olarak pasaportlarını sunmaları gerekmektedir. pasaportun güncel tarihli olması gerekir. 10 seneden eski olmaması gibi bir kural da aranmaktadır.
  • Çalışma vizesi alınırken kişilerin geçmiş senelerde kullandıkları pasaportları sunmaları da talep edilebilmektedir. Adli sicil kaydı ve tam tekmil nüfus kayıt örneği de istenecektir.
  • Çalışma vizesi talep adımlarında kişilerin adli sicil kaydında herhangi bir suç olması çalışma izni alma sürecini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
  • Çalışma vizesi için mesleki yeterliliğe dair olan belgelerin eksiksiz bir biçimde sunulması gerekmektedir. Mesleki yeterlilik belgeleri konusunda sorun yaşanmaması için özel bir sistem geliştirilmiştir. Öncelikli meslek gruplarına dahil olan kişilerin, çalışma izni alması ve ülkenin katma değerine katkı sunmasına onay verilmesi daha kolay bir hal alacaktır. Başvuru sürecinde daha öncesinde bir AB üyesi ülkede çalışma izni aldıysanız bunu da belirtmeniz gerekir. Fransa’da onay almak için bu tür geçmiş iş tecrübelerinin katkı sunacağı bildirilmektedir.

Bu belgelerin sunulmasının akabinde vize başvurusunun dikkate alınması için harç ödeme adımının da yerine getirilmesi gerekir. Vize harcının ödenmesine dair kayıtlar dijital olarak da işleme alınmaktadır. Dijital olarak kayıt altına alınsa dahi ödemenin yapıldığına dair matbu kaydın da saklanması gerekmektedir.

Fransa’da Öğrenci Çalışma İzni

Fransa çalışma vizesi almak isteyen kişilerin sadece sivil olması gibi bir koşul bulunmamaktadır. Öğrencilerin de çalışma izni alma hakkı vardır. Çalışma izni almak isteyen öğrencilerin kısmi zamanlı çalışma iznine başvurularını yapması gerekir. Sadece öğrencilerin kısmi zamanlı çalışmasında değil aynı zamanda staj için de gerekli olan tüm başvuru adımlarını yerine getirmesi gerekmektedir. Staj sürecine dahil olmadan önce ülkede kısmi zamanlı çalışma iznini almanız talep edilmektedir. Bu süreç sayesinde hem stajın resmi boyutta onay görmesi hem de özlük haklarının staj boyunca da korunması sağlanacaktır.

Fransa’da Hemşire Olarak Çalışmak

Fransa’da hemşire olarak çalışmak isteyen kişilerin diplomalarının geçerliliğini onaylatması gerekmektedir. Bu aşamada alınan derslerin saydırılması ve sağlık eğitiminde eksiklik olan derslerin de ek eğitimler ile kapatılması gerekmektedir. Tıp alanında çalışmak isteyen kişilerin onay alması ve mesleki yeterliliği kanıtlaması konusunda farklı kolaylıklar sağlanmaktadır.

Hemşire olarak çalışmak isteyen kişilerin halk ile olan ilişkilerinin daha sorunsuz bir hale getirilmesi için Fransa’da mesleki yeterlilik ve meslek içi eğitimlere de büyük önem verilmektedir. Meslek içi eğitimler ile kişilerin kendini geliştirme fırsatı da olacaktır. Meslek içi eğitimler sayesinde tıp alanında sorun yaşanmadan yabancı uyruklu kişilerin çalışmasına da izin verilmektedir.

Fransa Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Çalışma vizesi almak isteyen kişilerin uzun süre geçerliliği olan D tipi vize üzerinden başvurusunu tamamlaması gerekmektedir.

Türkiye’den Fransa’ya Çalışmaya Nasıl Gidilir?

Fransa’da öncelikle prestijli olan bir kurumsal firmadan onay alınmış olması, davetiye mektubunun sunulması çalışma izni alma aşamasını daha kolay bir hale getirmektedir.

Fransa’da Çalışmak İçin Ne Gerekli?

Fransa’da çalışmak için temel seviyede Fransızca bilmek yeterli değildir. Bu konuda şirketlerin koyduğu kuralların yanı sıra ülkenin koymuş olduğu kurallara da dikkat ederek en az orta seviyede konuşma becerisine sahip olunması gerekir.

Fransa İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yaklaşık olarak 4 hafta içerisinde başvurunun tamamlanması sağlanacaktır. Başvuru sonucunu size verilen referans numarası üzerinden takip etme imkanınız vardır.

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu