Göçmen Bürosu Hizmetleri

Göç Nedir?

Göç Nedir?

Göç nedir; göç en eski toplumsal olguların başında gelmektedir. Sadece Türkiye Cumhuriyeti tarihine bakıldığı zaman dahi Türk toplumunun başlangıç aşamasında göçmen bir topluluk olduğu ve daha sonrasında yerleşik hayata geçtiği görülmektedir. Fakat modern zamanda göç toplumsal bir özellikten ziyade bir zor durum ifadesi anlamına da gelmektedir. Yapılan göçler ya bulunulan ülkeden memnun olmama ya da ülkenin savaş gibi unsurlar ile kuşatılması sebebi ile terk etme odluları üzerine kuruludur.

Göç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göç nedir; göç toplumsal hareketliliğin en temel olgularından bir tanesidir. Nüfus topluluğunun bir alandan diğerine hareket etmesi olarak da tanımlanabilir. Tarihi arka plan incelendiği zaman dünyanın kaderini değiştiren unsurların başında da göçün geldiğini görebilirsiniz. Kitlesel göçlerin başında gelen Kavimler Göçü bunlardan bir tanesidir. Göç sadece sosyal sebepler ile ortaya çıkmaz aynı zamanda ekonomik sebeplerin de göçe neden olduğu görülmektedir. Örneğin bir mühendisin kendi ülkesinde isteklerine uygun bir iş bulamaması durumunda farklı ülkelerde bir talep doğması durumunda göç etmesi mümkündür. Bu aynı zamanda beyin göçü olarak da tanımlanmaktadır. Beyin göçü ülkelerin sosyal ve ekonomik bağlamda iyi bir durumda olmadıklarını yansıtan en temel kıstaslar arasındadır.

Göç Çeşitleri Nelerdir?

Göç nedir; göç birçok farklı sebep üzerinden şekillenebilmektedir. Hem sebeplerine hem de niceliğine göre isimlendirmeler yapılabilmektedir.

  • Bireysel; Bir kişinin sadece kendi ya da ailesi ile beraber göç etmesi manasına gelmektedir. Sosyal manada etkileri kıyaslandığı zaman diğer türlere göre daha sınırlı bir etki çemberinin olduğu görülmektedir. Daha ziyade beyin göçünün bu türde cereyan ettiği fark edilmektedir.
  • Toplu göç; birçok kişinin bir arada göç etmesi ve toplumsal bağlamda da ağır sonuçlar içeren bir türdür.
  • Düzensiz göç; Hem göç veren ülke hem de göç alan ülke kapsamında kanuni gereklerin yerine getirilmediği ve gayri nizami biçimde gerçekleştirilen göçtür. Bu noktada göç eden topluluğun refahının korunması daha zor bir hal almaktadır.

Göç nedir sorusunun bu şekilde farklı branşlar üzerinden yanıtlanması da mümkündür. Türü her ne olursa olsun hem göç veren hem de göç alan topluluklar için büyük etkilerinin olduğu yadsınamaz gerçeklerden bir tanesidir.

Göçmen İdaresi

Türkiye’de bulunduğu coğrafya sebebi ile sıklıkla göç dalgalarına maruz kalmaktadır. Özellikle komşu ülkelerde siyasi iktidarın sallantıda olması Türkiye’nin almış olduğu göç oranını daha da yüksek bir seviyeye çıkartmaktadır. Göçmen İdaresi bu konuda gerekli olan düzenlemeleri ve denetlemeleri yapmak için kurulmuştur. Ayrıca sosyal ve ekonomik olarak da gerekli olan çalışmalar bu idare üzerinden tamamlanmaktadır.

Salgın süreci ile beraber Göç İdaresi’ne düşen görev de artmıştır. Özellikle salgında ikamet izni almak gibi hususların online olarak yapılması yeni seçenekler arasında yer alıyor. salgın kapsamında ikamet izni almak için idarenin online ana sayfasına girmek ve burada yer alan formu doldurmak yeterli olacaktır. Form kapsamında kırmızı olarak belirtilen noktalar doldurulması zorunlu alanlardır.

Suriye Göçmenlerinin Durumu

Göç nedir; göç kavramı ile en yakından tanıştığımız noktaların başında Suriye gelmektedir. Suriye’de yaşanan politik kriz sebebi ile ülkede halk can tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu nedenle bulunduğu yeri terk etmeye başlamıştır. Türkiye bu durum neticesinde ağır bir göç dalgası ile karşı karşıya kalmıştır. Dalganın ne derece iyi yönetildiği ve bunun sosyal ekonomik durum üzerinde ne kadar etkili olduğu sosyologlar tarafından hala tartışılmaktadır. Net sonuçlarının 10 seneye kadar ortaya çıkacağı da belirtilmelidir. Sadece Türkiye’ye gelmeleri değil daha sonrasında Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine geçişleri de bir sorun teşkil etmektedir. Bu noktada Avrupa Devletlerinin ve başta Yunanistan’ın göçmenleri almak için istekli olmadığı belirtilmelidir. Hatta Türkiye’nin sınırlarını açmasının sonrasında Yunanistan bu göçmenleri sınırdan kabul etmemiştir.  Bu döneme dair daha net bilgi almak için salgın öncesi zaman dilimine bir göz atabilirsiniz.

Göçmenlere İlişkin Son Değişimlere Hakim Olun!

Göç nedir; göç ve göçmenlik ile alakalı dünya çapında yaşanan gelişmelere anında gocmenburosu.com üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. En doğru ve güncel bilgileri sizin için bir araya getirdik. Ayrıca ülkelere göçmenlik şartlarına dair de ek bilgiler alma hakkınız olacaktır.

gocmenburosu.com/gocmenlik-basvurusu/

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu