Genel

Güney Kore Çalışma Vizesi

Güney Kore çalışma vizesi ülkede bir firma ile sözleşme yapan kişilerin başvuru yapması gereken vize türüdür. Vize başvurusu için konsolosluktan veya yetkili vize merkezlerine randevu alınmalıdır. Başvurusu süreci, çalışılacak firma ile birlikte yürütülür. Firma, çalışacak kişi için çalışma belgesi düzenlemeli ve iş davetiyesi göndermelidir. Bu belgelerle birlikte hazırlanması gereken diğer evrakların listesi, Güney Kore konsolosluğu tarafından yayınlanır. Evrakların tümünü teslim etmeniz ardından çalışma vizesi alabilirsiniz. Çalışma vizesi, çalışma süresine göre belirli süreleri kapsayacak şekilde verilir. Daha uzun kalmak isteyen kişiler, ülke içinde çalışma izni uzatma başvurusunda bulunabilir.

Güney Kore İş İlanları

Güney Kore, ekonomisi büyük olan ve iş imkanlarının fazla olduğu Asya ülkelerinden biridir. Tekstil, gemi, otomobil ve gıda sektörlerinde iş bulma imkanınızın fazla olduğu ülke, belirli dönemlerde iş ilanları yayınlar. İş ilanlarını takip etmeniz ve bir firma ile sözleşme yapmanız ardından ülkeye gitmek için izlemeniz gereken vize alma süreci vardır.

Güney Kore çalışma vizesi ülkede bir kurumla sözleşme yapan kişilere verilir. Başvuru öncesinde firma, çalışma belgesi hazırlamalı ve çalışacak kişiye göndermelidir. Bu belge çalışacak kişinin; adı, soyadı, kimlik numarası, görevi ve çalışma süresini açıkça ifade etmelidir. Firma bilgileri ve maaş bilgilerinin de yer aldığı belgenin vize evrakları arasına eklenmesi gerekir.

İş davetiyesi de firma tarafından hazırlanması gereken belgelerden biridir. Bu belgeleri almanız ardından ilgili vize türü için başvuru formu doldurmanız gerekir. Daha sonra vize randevusu alarak vize için gerekli tüm evrakları, randevu tarihine kadar hazırlamanız istenir. Vize evrakları; pasaport, kimlik fotokopisi, dilekçe gibi evraklardır. Konsolosluk tarafından yayınlanan son listenin dikkate alınması gerekir.

Güney Kore Çalışma Vize Fiyatları

Güney Kore çalışma vizesi ülkeye çalışma amacıyla gidecek kişinin görevine göre başvuru yapması gereken uzun süreli vize türüdür. Çalışma vizesi; din görevlisi, basın çalışanı, memur gibi farklı sınıflara ayrılmıştır. Aynı zamanda bir firma ile iş anlaşması yapmanız ardından vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Vize alma sürecinde başvuru yapan kişilerin hazırlaması gereken belirli evraklar vardır. Güney Kore konsolosluğu, gerekli evrakların listelerini her yıl yayınlar. Başvuru formunu doldurmanız ardından konsolosluktan veya yetkili vize merkezlerinden randevu alabilirsiniz. Gerekli belgeleri vize merkezine teslim etmeniz ardından başvuru yapabilirsiniz.

Güney Kore çalışma vizesi için ödenecek ücret, belirli şartlara göre değişmektedir. İş anlaşması yapan kişilerin sözleşme üzerinde istihdam süresini ve maaşını belirtmesi, vize ücretinden muaf olmasını sağlar. Evrak hazırlama ve vize merkezi ücreti gibi masraflar vardır. Bunun dışında vize türlerine başvuru yapan kişiler 60 USD ödemelidir. Güney Kore çalışma vizesi sonuçları ortalama 2 ay içerisinde açıklanır.

Güney Kore D4 Vizesi

Güney Kore, yabancı uyruklu kişilerin ülkeye gelme amacına göre vize başvurusu yapmasını zorunlu tutmuştur. D4 vizesi, ülkede dil eğitimi alma veya araştırma kurumlarında yer alma amacıyla gitmek için başvuru yapılması gereken vize türüdür. Vize başvurusu yapmak için başvuru formunu doldurmanız ve konsolosluktan randevu almanız istenir.

D4 vizesi almak için; pasaport, kimlik fotokopisi, konaklama adresi, uçak bileti gibi belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Bu belgeleri, randevu tarihinde vize merkezine teslim etmeniz ardından vize ücretini ödemeniz istenir. D4 vizesi ücreti bursla gidecek kişiler için 30 USD, bursu olmayan öğrenciler için 3.000 USD olarak belirlenmiştir.

Güney Kore’de Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Güney Kore’de çalışmak için bir firma ile anlaşılması, çalışma belgesi alınması ve çalışma vizesi başvurusunda bulunulması gerekir. Ülkeye gidilmesi ardından çalışma izni ve oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kore Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Güney Kore çalışma vizesi başvuru sonuçları ortalama 15 iş günü içerisinde açıklanır.

Güney Kore Çalışma Vize Ücreti Ne Kadar?

Güney Kore vize ücreti 60 USD olarak belirlenmiştir. Maaş ve kalma süresine göre sözleşme yapan kişiler, çalışma vizesi ücretinden muaf tutulur.

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu