Göçmen Bürosu Hizmetleri

İkamet İzni

İkamet İzni

İkamet izni alma aşamasının salgın koşullarının da etkisi ile bizzat devlet dairelerine gitmeden uzaktan kontrol edilmesi için özel bir sistem geliştirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi birçok başvurunun elektronik ortamda tamamlanmasını mümkün kılmıştır. İkamet izni alınırken verilen bilgilerin güncel ve doğru olması gerekiyor. Verilen bilgilere dair herhangi bir sorun meydana gelmemesi için sistem oldukça açık ve anlaşılır tesis edilmiştir. Verilere dair sorun yaşamadan başvuru tamamlanacak ve başvurunun kabul edilip edilmediği de aynı şekilde elektronik ortamda denetlenecektir.

İçindekiler

Başvuru Nasıl Yapılır?

İkamet izni almak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyet Göç İdaresi’nin internet sayfasına giriş yapması gerekir;

  • Ön kayıt formunda yer alan tüm bilgiler size ait ve güncel olmalıdır. Adınız soyadınız, doğum tarihi, baba adı, ana adı, cinsiyet bildirilmelidir.
  • Bir diğer kolonda da şu bilgiler istenecektir; uyruk kimlik numarası, uyruk bilgileri, Türkiye’ye giriş yapılan pasaport ya da pasaport yerine geçen belge numarası, iletişim tercihi, e-posta ve cep telefonu bilgileri.
  • Kurumun sizinle başvuru sonucunuza dair iletişime geçmesi ve bilgilendirmelerin devam edebilmesi için verilen iletişim numaralarının güncel ve doğru olması gerekiyor. Hangisinden iletişim kurulmasını tercih ediyorsanız onu bildirebilirsiniz.
  • Kişilerin ön başvuru formunu doldurmalarının sonrasında diğer tüm başvuru adımlarını da en geç 30 gün içerisinde tamamlamanız talep edilecektir. Aksi takdirde yapılan ön başvuru geçersiz sayılacaktır.
  • Formun doldurulmasının hemen sonrasında sayfanın en alt kısmında yer alan doğrulama kodunu da büyük harf küçük harf detaylarına da dikkat ederek istenen alana girmelisiniz.

İkamet izni almak için yerine getirmeniz gereken bu adımların her bir noktasının gerekli denetimlerden geçirilmiş ve oldukça kolay bir tasarım ile entegre edilmiş olması elektronik hizmetlere dair net bilgi sahibi olmayan kişilerin dahi başvuruları sorunsuz tamamlamasını mümkün kılacaktır.

İkamet İzni Uzatma Adımları

İkamet izni uzatmak isteyen kişiler de yine başvurularını online şekilde tamamlayacaktır. Bu aşamada kişilerden talep edilen bilgiler;

  • İkamet ilini değiştirmek isteyen kişilerin ilgili butona tıklayarak evet seçeneğini seçmeleri gerekmektedir. Bu şekilde Türkiye’de sahip olduğunuz ikamet hakkını farklı bir ile taşıma fırsatını elde edeceksiniz.
  • Adınızın ve soyadınızın ilk iki harfi sistemde bildirilmelidir. Yabancı kimlik numarası, hali hazırda vatandaşı olduğunuz ülke, ikamet izin kartı seri numarası, iletişim tercihi, telefon numarası ve e-mail adresi de belirtilen formda girilmelidir.
  • Özellikle istenen seri numaraları sizin daha önceki başvurunuzun bulunması ve sürenin uzatılması için büyük önem arz etmektedir. İstenen bilgilerden birinin dahi eksik olması durumunda kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir.

İkamet izni konusunda internet sistemine en entegre olmuş noktaların başında Türkiye geliyor. Özellikle kişilerin farklı dil seçenekleri ile erişim sağlayabilecekleri bir ara yüzün hazırlanması ülkemize gelen yabancı uyruklu kişiler tarafından da takdir görmektedir.

Başvuru Takip Adımları

Ülkemizde salgın koşullarının da etkisi ile beraber başvuruların ve başvuru sonuç sorgulama adımlarının online olarak tamamlanmasına önem verilmektedir. Göç İdaresi kapsamında ana sayfaya tıkladığınız zaman başvuru sonucumu sorgulamak istiyorum butonuna tıklamalısınız. Bu şekilde ilettiğiniz başvurunun ne durumda olduğunu, olumlu olumsuz yorumları incelemeye alma hakkınız bulunmaktadır. Başvuru numarası, cep telefonu, e-mail adresi, yabancı kimlik numarası, pasaport numarası talep edilecektir.

Bu formun doldurulmasının sonrasında başvurunuz ile alakalı ilgili sürece anında yönlendirileceksiniz. Formda kırmızı olarak belirtilmiş olan kısımların doldurulması zorunlu kılınmıştır. Başvurunun sonucunun analiz edilmesi için bu detaylar elzemdir. Sadece dakikalar içerisinde başvuru durumunuza dair bilgilendirileceksiniz. Tüm bu işlemleri farklı dil seçenekleri üzerinden de tamamlayabilirsiniz. Ayrıca Göç İdaresi sayfasına sadece bilgisayar üzerinden değil aynı zamanda mobile sistem üzerinden de erişim sağlama hakkınız olacaktır. Form kapsamında verilen bilgilerin hiç kimse ile paylaşılmamasına da özen gösterilmelidir.

Son Gelişmeleri Takip Edin

İkamet izni almak isteyen kişilerin son gelişmeleri sorunsuz şekilde takip etmesi için gocmenburosu.com sayfasını incelemesi yeterli olacaktır. Ülkelerde meydana gelen koşul değişikliklerinden istenen belgelere kadar birçok alanda bilgi alma hakkınız olacaktır. Son gelişmeleri sahih şekilde kontrol ederken adım adım başvuruların nasıl yapılacağına dair de bilgi sahibi olma imkanını elde edeceksiniz.

gocmenburosu.com/tedavi-gorecek-yabancilarin-ikamet-izni/

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu