Genel

İngiltere Çalışma İzni ve Vizesi

Birleşik Krallık vizesi kapsamında verilen İngiltere çalışma vizesi, Tier 2 olarak bilinmektedir. Çeşitli meslek kollarına ait vize programları, İngiltere Büyükelçiliği ve konsolusluklarla bağlantılı çalışan vize başvuru merkezleri aracılığıyla verilmektedir.

İngiltere oturum ve çalışma vize başvuruları 2021 yılı gerekli evraklar ve başvuru randevuları, İngiltere Konsolosluğu tarafından belirlenmiştir. Birleşik Krallık’ça tanınan veya listelenmiş kurumlardan mezun kişiler Tier 2 vizesi başvurusunda bulunabilirler. Lisans, yüksek lisans yahut PGDE- PGCE diplomasına sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları çalışma vizesi başvurusunda bulunabilirler.

İngiltere’de Oturma ve Çalışma İzni Nasıl Alınır

İngiliz çalışma vizesi nitelikli işçilere veya şirket içi transferler dahilinde verilmektedir. Lisanslı sporcular ve din adamları için de İngiltere çalışma ve oturum vizesi verilmektedir. Dört farklı kategoride verilen Tier 2 vizeleri UKBA kapsamında verilir.

İngiltere Sınır Dairesi (UKBA) tarafından onaylanan çalışma izinleri,
İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın değerlendirmesiyle verilir. Bakanlığın bölgedeki pozisyon açıklarını belirlemesi ve uygun niteliklerde yerel iş gücünün olmaması hallerinde çalışma vizelerine izin verilmektedir.

İngiltere çalışma vizesi, Yüksek Nitelikli Göçmen Programı kapsamında değerlendirilir. Tier 2 vizeleri puanlama sistemiyle incelenmekte ve bu bağlamda onaylanmaktadır.

Tier 2 Vizesi

İngiliz Hükümeti tarafından çalışma ve izin vizeleri göçmen programları kapsamında verilmektedir. Puanlama sistemi doğrultusunda incelenen Tier 2 başvurularında, minimum 70 puan alınması gereklidir. İngiltere Tier 2 vizesi kriterlerinde en önemli faktörler; maddi yeterlilik, maaş geliri ve lisanslı şirketlerin sponsorluklarıdır. Online şekilde yapılan puanlama sisteminde, vize başvuru evraklarının direkt olarak iletilmesi gereklidir. İngiltere çalışma vizesi puanlama sistemi şöyledir;

  • İngiltere’de çalışılacak şirketten alınan kabul mektubu 30 puana kadar puan getirmektedir. Özellikle istihdam gerektiren iş kollarından birinde işçi alımı ve şirketin lisanslı olması gereklidir.
  • COS belgesi, 30 puan artısı olan önemli kriterdir. Yerel işgücü testinden sonra, lisanslı İngiliz şirketten verilen bir belgedir.
  • Şirket tarafından yazılmış onay mektubu, yıllık maaş ortalamasını belirtmek durumundadır. Senelik bazda 152.200 Gbp ya da üzeri maaşla istihdam sağlanacağının belirtilmesi 30 puan değerindedir.
  • Senelik minimum 20.3000 Gbp maaş gelirinin belirtilmesi haline 20 puan verilmektedir.
  • Dil yeterlilik belgesi dahilinde 10 puan verilir.
  • Şirket sponsorluğunda maddi kaynak yeterliliğin belirtilmesi ve masrafların karşılanması 10 puan katkı sağlar.

Tier 2 Vizesi Alanlar

Birleşik Krallık vizesi başvuruları, İngiltere’de eğitim görmüş kişiler veya çeşitli meslek alanlarına göre verilmektedir. Umuma mahsus pasaport sahiplerinin ticari faaliyet göstermemek kaydıyla doğrudan seyahat ettiği İngiltere’de çalışma ve oturum vizeleri izne tabidir. Tier 2 vizesi, İngiltere’ye seyahatten minimum 3 ay önceden yapılabilir.

İngiltere Konsolosluğu’na yapılan başvurular, ortalama 3 hafta içerisinde nihayetlendirilir. Vizenin onaylanması için İngiliz Hükümeti tarafından belirlenen nitelik ve koşulların sağlanması gereklidir. Vize için gerekli belgelerin güncel ve doğru olarak iletilmesi, yasal geçerliliklerin sağlanması önem taşır.

Tier 2 vizesi müracaatları konsolosluk web sayfası üzerinden yapılmaktadır. İngiltere Konsolosluğu resmi internet sitesi Visa4UK üzerinden başvurular gerçekleştirilebilir. İngiltere Vize Başvuru Merkezleri, İngiltere İçişleri Bakanlığı ve UKBA tarafından yetkilendirilmiştir. Vizelere dair tüm şartlar, vize süre/ süreçleri ile karar aşamaları Hudut Muhafaza Dairesi tarafından sürdürülmektedir.

Cos Belgesi

İngiltere çalışma vizesi almak için COS belgesi zorunludur. Certificate of Sponsorship (COS) belgesi, İngiltere Gömen Yasaları dahilinde tasarlanmıştır. İngiltere’de çalışmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, İngiltere’de lisanslı olarak faaliyet gösteren şirketlerden teklif alması gereklidir. Kısaca şirket Sponsorluk Belgesi olarak bilinen Cos Belgesi, İçişleri Bakanlığı yabancı uyruklu çalışanların sponsorluk yetkisi olarak verilmektedir.

İngiltere’de çalışılacak şirketten, sponsor desteği alındığını yasal olarak belgeleme işlemi, COS belgesi olarak bilinmekte ve zorunlu olarak talep edilmektedir. Tier 2 vize başvurularında sponsor şirketin referans numarası gereklidir. Cos belgesi olmadan yapılan müracaatlar kabul edilmemektedir.

İngiltere Çalışma Vizesi 2021

İngiltere çalışma izinleri ve Tier 2 vize başvuruları için, seyahat amacına uygun dosya hazırlanması gereklidir. Online platform üzerinden yapılan İngiltere çalışma ve oturum vizesi başvurularında, İngiltere vize başvuru formu olması gereklidir. Başvuru formunun eksiksiz ve yasal bilgiler doğrultusunda taşınması önem taşır.

Vize başvurusu için gerekli belgeler arasında; vize ücretinin yatırıldığına dair dekont yahut ödeme mailinin iletilmesi gerekiyor. Randevu bildirimi ve İngiltere vize başvurusu 2021 evraklarının orijinalleri ve fotokopileri ile birlikte, dosya içerisinde tam olarak iletilmesi gerekiyor. Talep edilen evraklar ve şirket belgelerinin tamamı incelendikten sonra, 3 hafta içerisinde nihayete erdirilir.

İngiltere İşçi Vizesi

İşçi vizesi başvurusu ve Tier 2 göçmenlik kapsamında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından güncel pasaportları ile başvurular kabul edilmektedir. İşçi vizesi almak için bordo pasaportlar ile başvuru yapılabilir. İngiltere Hükümeti yasaları kapsamında hazırlanan ve İngiltere İçişleri Bakanlığı’nca organize edilen Tier 2 vize başvuruları, sadece vize başvuru merkezleri aracılığı ile kabul edilmektedir.

UKBA ve İçişleri Bakanlığı tarafından yetki verilen vize başvuru merkezinden, işçi vizesi başvurularınızı yapabilirsiniz. İngiltere Tier 2 vizesi kategorileri şu şekildedir;

  • Skilled Worker (Tier 2 Genel Vize)
  • İntra Company Transfer (Şirket içi transfer vizesi)
  • Sports Person ( Tier 2 sporcu vizesi)
  • Minister of religion (din adamı Tier 2 vizesi)

İngiltere çalışma vizesi almak için dil yeterlilik puanı gereklidir. Genel vize başvuruları için B1 seviyesinde, sporcular için A1 ve din adamları için B2 seviyede İngilizce dil yeterlilik belgesinin sunulması gereklidir.

Tier 2 vizesi 2021 başvuru ücretleri genel başvurularda 824 Usd olarak belirlenmiştir. Tier 2 stajyer başvurusu 651 Usd ve şirket içi transfer vşze ücreti 1648 Usd olarak güncellenmiştir.

Noksan meslekler ve çalışan açığı programı kapsamında verilen Tier 2 vize ücretlerinde, 3 yıla kadar alınan izinler için 1179 Usd talep edilmektedir. Yine yerel istihdamın olmaması ve çalışan işçi açığında Tier 2 vizesi 3 yıl üzeri başvurular için 1254 Usd vize harç ücreti alınmaktadır.

İngiltere Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Çalışma vizesi almak için İngiltere’de kendi imkanlarınızla bir iş bulmalı ve şirket ile sözleşme yaparak, Tier 2 başvurusu yapmanız gereklidir.

5 Yıllık İngiltere Vizesi Kaç Para?

Turistik amaçlı kısa süreli İngiltere vizesi 5 yıllık 881 Usd olarak belirlenmiştir. Çalışma vizesi alımlarında 3 yıl üzeri başvurular için 1254 Usd talep edilir.

İngiltere Çalışma Vizesi Kaç Yıllık?

3 yıl veya 3 yıl üzeri olarak verilen vize türleridir. Çalışan açığı olması durumunda 3 yıllık verilmektedir. Tier 2 vizesi ile maksimum 6 yıl ikamet izni verilmektedir.

Tier 2 Vizesi Nedir?

Çalışma izni ve oturum hakkı veren vize türüdür. Birleşik Krallık çalışma vizesi olarak bilinir.

Türk Vatandaşı İngiltere’ye Nasıl Gider?

Bordo, siyah, gri ve yeşil pasaportlar ile İngiltere seyahatlerine izin verilmektedir. Umuma mahsus pasaportlar ile vize alınarak gidilir. İşçi olarak gitmek için Tier 2 vizesi alınması zorunludur.

İngiltere’ye Gitmek İçin Ne Yapmalıyım?

Turistik vize veya çalışma vizesi başvurusu yapmanız gereklidir. Aile birleşimi, ziyaret, ticaret ve çeşitli durumlara göre vize başvuruları kabul edilmektedir.

İngiltere Çalışma Vizesi Kaç TL?

Genel Tier 2 vize ücreti 824 Usd’dır.

İngiltere Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Kısa süreli turistik vizeler için banka hesabında en az 7 bin TL olması gereklidir. Çalışma vizeleri için şirket sponsorluk belgeleri istenir. Çalışanlar için son 6 aylık maaş bordrosu talep edilir.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar 2021?

Tier 2 vizesi 3 haftada, hızlı ve öncelikli vizeler 24 saatte sonuçlanır.

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu