Genel

İsviçre Çalışma Vizesi

İsviçre çalışma vizesi almak isteyen kişilerin mesleki yeterliliklerine dair detaylı bir şekilde bilgi vermelidir. Bu konuda uluslararası yeterliliğe ve tanınırlığa sahip olan okullardan mezun olan kişilerin çalışma izni almasının normal koşullara göre çok daha hızlı bir biçimde kabul göreceğinin de belirtilmesi gerekmektedir. Çalışma vizesi almak isteyen kişilerin hem bireysel olarak başvurularını iletmelerine imkan verilmektedir hem de vize danışmanlık firmaları aracılığı ile başvurularını iletmeleri yeterlidir. Danışmanlık firmalarından destek alan kişilerin belgelerin derlenmesi ya da başvuru adımlarının sürdürülmesi konusunda asla çaba sarf etmelerine gerek kalmayacaktır. Tüm prosedürler firmalar tarafından tamamlanır ve adım adım size iletişim numaralarınız üzerinden de bilgilendirme sunulur.

İçindekiler

İsviçre’de Çalışmak

İsviçre çalışma vizesi başvuru adımlarında kişilerin sunmaları gereken belgeler şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Başvuru formunun 3 nüsha halinde doldurulması gerekmektedir. Bu başvuru formunun bilgisayarda ya da el ile doldurulması konusunda bir kısıtlama getirilmemiştir. Dilediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Başvuru formu doldurulurken sadece büyük harflerin kullanılması gerekmektedir.
  • Başvuru sırasında 4 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır. Bu biyometrik fotoğrafın son 6 aya ait olması gerekir. Kimlik tespitinin yapılması ve ülkeye giriş çıkışların sağlanması böylece daha kolay bir hal alacaktır.
  • Pasaportun en az 3 ay daha geçerliliği olacak şekilde sunulması gerekir. Bu sunulan pasaportun muhakkak 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun 10 seneden eski olmaması gerekir. Gerekli görülürse geçmiş senelerde kullandığınız ve geçerliliğini yitirmiş olan pasaportlarınızı da sunmanız talep edilebilmektedir.
  • Başvuru adımlarında sunulan Türkçe belgelerin İsviçre’nin resmi dillerinden birine çevrilmesi bir zorunluluktur. Bu çevrilerin de kesinlikle noter onaylı olması gerekir.

Bu belgelerde bir eksiklik olması ya da verilen bilgilerde yanlışlık olması direkt olarak başvuru aşamasının ret yanıtı ile sonuçlanmasına neden olmaktadır. Başvuru aşamasının ret yanıtı almaması için profesyonel vize danışmanlık firmalarından destek almak sizin için çok daha verimli olacaktır.

İsviçre’de Çalışma İzni

İsviçre çalışma vizesi almak isteyen kişilerin başvuru adımlarında iş sözleşmelerini de sunmaları lazımdır. Herhangi bir şirketten onay almadan çalışma izni başvurusunda bulunmak ve onay almak çok beklenir bir durum değildir. Kişilerin çalışma izni alması için öncelikli olarak İsviçre’de bir kurumsal firmadan onaylanmış bir pozisyonda kabul edilmesi gerekmektedir. Kişilerin iş sözleşmesi ve firmanın davetiyesini de sunması istenecektir.

Kurumsal firmanın davetiyenin de kişilerin hangi pozisyon için kabul edildiği, çalışma koşulları, sunulan olanaklar gibi hususların da yer alması talep edilmektedir. Bu süreç içerisinde kalacak yer sağlayan firmaların işiniz kolaylaştıracağı da belirtilmelidir. Bu şekilde sabit bir adres gösterebileceğiniz için işlem akışı kolaylıkla tamamlanmaktadır. Çalışma izni sadece sivil kişiler için geçerli olan bir prosedür değildir. Öğrencilerin de aynı yasal prosedüre tabi olduğu belirtilmelidir. Sadece staj yapacak ve deneyim kazanacak olan kişilerin dahi kesinlikle kısmi zamanlı öğrenci çalışma izni alması gerekmektedir. Ancak bu şekilde yapılan stajın sorunsuz biçimde tamamlanması ve resmi olarak da dikkate alınması mümkün kılınacaktır.

İsviçre Nasıl Çalışma İzni?

İsviçre çalışma vizesi almak isteyen kişilerin başvuru adımlarında danışmanlık firmalarından destek almaları belgelerin derlenmesinden resmi son tarihlerin takip edilmesine kadar birçok fırsat verecektir. Ayrıca sizin mesleki durumuna dair sahip olduğunuz önceliklerden haberdar olmanız ve başvurunuzu da bu önceliklere ayak uydurur şekilde sunmanız çok daha kolay olacaktır. Çalışma izni olmadan bir kurumda istihdam edilen kişilerin, özellikle hem kurum için hem de bireysel vize devamlılıkları konusunda sorun yaşayacakları da ayrıca belirtilmelidir. Kurumun yasal ve idari yatırıma uğramasına sebebiyet verebilmektedir.

Mesleki faaliyetleri sahne sanatları ile alakalı olan kişilerin bu işi icra ettiklerine dair yazılı belgelerinin yanı sıra tanıtım amacı ile sanatsal onay alacak olan fotoğraflarının ya da performans görüntülerinin CD biçiminde sunulması gerekmektedir. İsviçre çalışma izni almak isteyen kişilerin özellikle belgeleri derlerken eksiklik olmaması ve başvuru formunun da eksiksiz bir biçimde iletilmesine dikkat edilmesi gerekir. Mesleki faaliyetlere dair yetkinlik konusunda gerekli olan bilgilerin sunulmasının hemen sonrasında size bir referans numarası verilecektir. Bu referans numarasından ret ya da onay aldığınıza ilişkin bilgilendirmeye da sahip olabilirsiniz.

İsviçre vize başvuru adımlarında kişilerin sağlık sigortası teminatı göstermesi de talep edilmektedir. Bu durumun asıl nedeni ülkeye giriş yapan kişilerin herhangi bir saplık sporunu yaşamaları durumunda ülkenin mevcut sistemi üzerinde bir yük oluşturmamalarıdır. Vize başvuru aşamasında kişilerin sorun yaşamaması için dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da suç kaydının olmamasıdır. Suç kaydı olan kişilerin çalışma izni ya da oturum izni talep etmesi normalden çok daha zor olacaktır. Hatta bu kişilerin genellikle süreçte ret yanıtı ile karşılaştığının da bildirilmesi gerekir.

İsviçre Oturma Ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İsviçre çalışma vizesi almak isteyen kişilerin başvuru adımlarını tamamlamalarının sonrasında ret yanıtı alması da mevcut olasılıklar arasında yer almaktadır. Bu noktada kişilerin özellikle, ret yanıtının hemen sonrasında konsolosluğun belirtmiş olduğu tarih aralığında reddi itirazda bulunmasına da imkan verilmektedir. Reddi itiraz başvurunuz sizin vize başvurunuzun yeniden değerlendirmeye alınması manasına gelmektedir. Bu aşamada da ret yanıtı verilirse size gerekçeli karar sunulacaktır. Gerekçeli kararı dikkate alarak, kişilerin bir sonraki vize başvurusunda aynı hatayı yapması da engellenmiş olacaktır. Ret yanıtı alan vizeler için yatırmış olduğunuz vize harç tutarının tarafınıza iade edilmeyeceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Bu durum diğer tüm ülkelerde de aynıdır. Ret yanıtı alan vizelerin harç tutarı iade edilmeyecektir.

Çalışma vizesi almak ülkede oturum sahibi olmak için tek yöntem değildir. Aynı zamanda aile birleşimi üzerinden de başvuruların iletilmesine imkan verilmektedir. Aile birleşimi kategorisinden başvurunun yapılması için kişilerin kesinlikle İsviçre vatandaşı ile evli olması gerekir. Evliliğin resmi zeminde tamamlandığına dair de bilgilendirmeler ve evraklar eksiksiz sunulmalıdır. Aile birleşimi için İsviçre vatandaşlı olan eşin ikametgah belgesini ıslak imzalı şekilde Türkiye’ye yollaması gerekir. Başvuru adımının takip edilmesi adına kişilere sunulan referans numarası oldukça efektiftir. Bu şekilde konsolosluklara gelmenize gerek kalmadan başvurunun ne durumda olduğunu kontrol edebilirsiniz.

İsveç işçi vizesi ne kadar sürede çıkar?

Çalışma vizesi başvurusunun iletilmesinin sonrasında 4 haftalık bir zaman zarfında vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz yanıtlandığına ilişkin bilgi verilecektir.

İsveç çalışma izni nasıl alınır?

Çalışma izni almak isteyen kişilerin mesleki yeterliliklerine dair bilgilendirmeyle beraber gerekli evrakları konsolosluğa ya da yerelde yetkili birimlere sunması gerekir.

İsveç ne iş yapılır?

İsveç’te hem işçi olarak hem de öncelikli meslek grupları kapsamında çalışan istihdamı yapılmaktadır. Çalışma koşulları oldukça nitelikli olduğu için birçok kişi tarafından başvuru aşaması gerçekleştirilmektedir.

İsveç de işçi maaşları ne kadar?

İşçi maaşları ortalama 24 bin kron civarındadır. Bu da 24 bin TL olarak kur değerine sahiptir. Kur değerinde değişim meydana geldikçe TL karşılığında farklılıklar olabilmektedir.

İsveç’e isçi olarak gitmek kaç ay?

İzinler genellikle 1 senelik olarak verilmektedir. İzinin süresinin dolmasının hemen sonrasında yenileme için resmi birimlere başvurunuzun iletilmesi gerekmektedir.

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu