Genel

Londra Çalışma Vizesi

Londra’da çalışmak ve yaşamak isteyenler için İngiltere Konsolosluğu ya da büyükelçilikten alınan Tier 2 adı da verilen nitelikli işçilere daha çok verilen bir çalışma izni vizesi türüdür.

İngiltere tarafından tanınmış eğitim kurumlarından eğitim alan ve diplomaya sahip olanların UKBA lisansına sahip sponsor olan İngiliz asıllı şirketlerde çalışabilmek adına bu vize kategorisinden çalışma izni vizesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Tier 2 Vizesi

Nitelikli işçi olarak adlandırılan belirli seviyede eğitim görmüş en az lisans düzeyinde, yüksek lisans yapılmış olmanın da ayrıcalık kazandığı bir vizedir.

AB vatandaşı ya da İşviçre vatandaşlığına sahip olmadan diğer ülke vatandaşları bu vize türüne başvurarak İngiltere’de çalışmaya başlayabilmektedir. İngiltere hükümeti tarafından belirlenen ve kalifiye eleman açığı olan meslek grupları için Tier 2 vizesi ile çalışan alınmaktadır.

Tier 2 vizesine sahip olabilmek için İngiltere Hükümetince belirlenen belirli şartlar ve kriterler sağlanması gerekir. Başvuruda bulunan adayların Tier 2 vizesine sahip olabilmesi için Tier 2 vizesi puanlama sistemi ile değerlendirme yapılmaktadır.

Puanlama sistemi ile yapılan değerlendirmelerde başvuru yapan adayların 100 puan üzerinden minimum 70 puana sahip olmaları gerekmektedir. Bu puanlama türüne göre;

 • İngiltere’de istihdam gerektiren meslek alanlarından birinde çalışmak üzere lisanslı şirketten Kabul Mektubu:  30 PUAN 
 • İngiltere’de yerel işgücü testi sonrasında lisanslı şirketten COS Belgesi: 30 PUAN
 • Yıllık 152.100 GBP ve üzeri maaşla istihdam taahhüdüyle Kabul Mektubu: 30 PUAN
 •  Yıllık minimum 20.300 GBP maaş geliri: 20 PUAN
 • İngilizce Dil Yeterliliği: 10 PUAN

Puanlaması yapılmaktadır. İngiltere Göçmenlik Yasası çerçevesinde İngiltere’de çalışmak üzere orada yer alan işverenden iş teklifi aldığını kanıtlayacak bir belge olarak geçen bir nevi sponsor belgesi olarak gösterilen CoS belgesine sahip olunması zorunlu kılınmıştır.

İngiltere’de çalışmak isteyenler tarafından iş başvurusu yapılıp kesinleştirildikten ve İngiltere’ye planlanan seyahatten en az 3 ay içerisinde çalışma izni için başvuruda bulunulmadı gerekir. Başvuru tarihinden 3 hafta kadar süre sonrasında ise başvuru sonuçları vize memurları tarafından açıklanmaktadır.

İngiltere’de Oturma ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İngiltere’de oturum izni almak öncesinde Ankara Anlaşması ile diğer Avrupa ülkeierinden oturum izni alma sürecine göre daha rahat bir seyir göstermekteydi. Ankara Anlaşması ile yapılan çalışma ve oturum izni sonucunda dileyen adaylar İngiltere’de kendi işlerini kurabilme hakkına da sahip olmaktaydı.

Bunun dışında aile birleşimi, eş durumu ya da İngiltere’de gerekli şartlara sahip olma kaydıyla İngiltere’de belirli bir süre çalışma izni ve oturum izni alınabilmektedir.

Çalışma izinleri için verilen vizeler geçici ve kalıcı olmak üzere kategorilere ayrılmaktadır. Geçici çalışma iznine yani dönemlik ya da mevsimlik işçi olarak İngiltere’de bulunmak isteyenlerle, kalıcı olarak İngiltere’de çalışmak isteyenler için farklı prosedürler ve şartlar bulunmaktadır.

İngiltere’de Çalışmak İster Misiniz?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yöneltilen İngiltere’de çalışmak ister misiniz? Sorusuna her 10 vatandaştan 7’si evet yanıtını vermiştir.

İngiltere ekonomik seviyesi yüksek olduğundan ve ülke içerisinde refah yüksek seviyede devam ettiğinden en çok yaşamak ve çalışmak istenilen ülkeler arasında yer almıştır.

İngiltere yurt dışından en çok işçi ya da nitelikli göçmen olma başvurusu alan ülkedir. Bu kadar isteğe rağmen İngiltere, yurt dışından kalifiye eleman ya da işçi alımında oldukça seçici davranmasıyla da bilinmektedir.

Türkiye içerisinde inşaat sektöründe ya da enerji ve üretim sektöründe yapılan projelerde operasyon merkezi olarak İngiltere’nin de yer aldığı işler için dönem dönem Türkiye’den İngiltere’ye işçi gidişi yaşanmaktadır.

İngiltere’de iş bulma konusunda imkanlar fazla olduğu için Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra işçi konusunda en çok göç alan ülkedir.

İngiltere’de çalışmak isteyenler İngiltere’de bulunan Türk firmalarının internet sitelerinden iş ilanlarına bakabilir ve kendilerine uygun bir iş arayışına girebilirler.

 • Ant Yapı
 • Şölen Çikolata
 • Sandalyei A.Ş
 • Aytac Foods LTD şirketleri

İngiltere’de son yıllarda işçi alımını en fazla yapan şirketlerdendir.

İngiltere Çalışma Vizesi 2021

İngiltere’de uzun süreli kalmayı ve burada çalışmayı düşünenler 90 günden fazla sürecek İngiltere seyahatlerinde vize almak zorundadırlar.

İngiltere’ye seyahat etmek isteyenler için seyahat amaçlarına göre bazı vizeler bulunmaktadır;

 • İngiltere Turistik Vize
 • İngiltere Ticari Vize
 • İngiltere Aile Ziyareti Vizesi
 • İngiltere Öğrenci Vizesi
 • İngiltere Transit Vize
 • İngiltere Aile Birleşimi Vizesi
 • İngiltere Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize
 • Evlilik veya Yasal Eş Tescili İçin İngiltere Vizesi
 • Tier 4 Vizesi (Puana dayalı öğrenci veya çocuk öğrenci vizesidir.)
 • Ankara Anlaşması Vizesi (bir miktar sermayeye sahip olan ve İngiltere’de iş kurmak isteyenlerin alması gereken vize türüdür.)
 • İngiltere Yerleşim Vizeleri
 • İngiltere Çalışma Vizeleri

Gibi vize çeşitleri bulunurken çalışma vizeleri de kendi arasında kategorilere ayrılmıştır.

 • İngiltere Tier 1 Vizesi (yetenek sahiplerinin, yatırımcıların vb. alabileceği vize türüdür.)
 • İngiltere Tier 2 Vizesi (Vasıflı işçilerin, sporcuların, şirket içi transferlerin ve din adamlarının alabileceği vize türüdür.)
 • İngiltere Tier 5 Vizesi (Geçici İşçi Vizesi- Staj ve Gençlik Değişim Programına katılacak olanlar, sporcular, Erasmus Değişim Programında olanlar ve uluslararası sözleşmelere dayalı programlara katılanların alabileceği vize türüdür.)

Çalışmak istediğiniz ve sağladığınız koşullar çerçevesinde İngiltere’nin sunmuş olduğu çalışma vizelerinden yararlanılabilmektedir.

Ankara Antlaşması İngiltere

Ankara Antlaşması,1963 yılında ortak ekonomik ve sanayi pazarına mensup Almanya, Fransa ve Benelüks ülkeleri ile Türkiye arasında Ankara’da imzalanan ve imzalanan ülkelere imza tarihinde var olan kanunların antlaşma süresince antlaşmaya imza atan ülkelerin vatandaşları için geçerli olmasını sağlayan anlaşmadır.

Ankara Antlaşması sadece Türk vatandaşlarını değil, Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarını da kapsayan bir antlaşmadır.

Ankara Antlaşması İngiltere Bitti Mi?

Ankara Antlaşması, 2021 itibarıyla İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla birlikte İngiltere ile olan taraf sözleşmesi bitmiştir.

İngiltere İşçi Vizesi

İngiltere işçi vizeleri niteliklerine göre;

 • Tier 1 Ender Yetenek Sahipleri, Yatırımcılar, İngiltere’nin eğitim sistemine uygun okullardan mezun olan yatırımcılar
 • Tier 2 Vasıflı İşçi Genel, Din Adamları, Sporcular, Şirket İçi Transfer
 • Tier 5 Geçici İşçi, Staj ve Gençlik Değişim Programı, Sporcular, Erasmus Değişim Programı ve Uluslararası Sözleşmelere dayalı Programlar
 • Tier 5 Geçici İşçi Vizesi

Şeklinde ayrılmıştır.

İngiltere Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere çalışma vizesi almak için öncelikli şart İngiltere’den iş bulunması gerektirğidir. Daha sonrasında işverenden gelen kabul mektubu ve gerekli diğer evraklarla birlikte konsolosluğa başvuruda bulunulabilir.

İngiltere Çalışma Vizesi Nedir?

İngiltere çalışma vizesi, İngiltere’de çalışmaya olanak tanıyan vize türü olarak bilinmektedir.

İngiltere İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Gerekli evrakların doğru ve ayrıntılı bir şekilde konsolosluğa götürülmesi, hiçbir engel olmaması doğrultusunda işçi vizesi yaklaşık 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

İngiltere Çalışma Vizesi Kaç Yıl?

Tier 2 olarak alınmış çalışma vizesi için İngiltere’de 6 yıl çalışma hakkı verilmektedir.

Tier 1 Vizesi Nedir?

Ender Yetenek Sahipleri, Yatırımcılar, İngiltere’nin eğitim sistemine uygun okullardan mezun olan yatırımcıları kapsayan vize türüdür.

Tier 2 Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bir engel teşkil edecek durum olmadığı sürece evrakların doğru teslim edilmesi dahilinde Tier 2 vizesi 1 ay içinde sonuçlandırılmaktadır.

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu