Göçmen Bürosu Hizmetleri

Milli Bayramlar

Milli Bayramlar

Milli bayramlar ülkenin kültürü hakkında en net bilgileri veren ve adeta halkın bir araya geldiği noktaların başında gelmektedir. Milli bayramlar ülkemiz için de bir birlik ve beraberlik vesilesi olmaktadır. Ayrıca bu bayramların tatil olması da çalışan kişiler için ayrıca önemlidir. Bayramların kutlanma şekillerinde salgın sebebi ile değişimler olmuş ve toplu olarak bir araya gelmelere son verilmiştir. Yine de hem evlerde hem de sosyal medyada belirli ölçüde kutlamalar yapılmaya devam ediliyor.

İçindekiler

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Milli bayramlar arasında çocuklara armağan edilmiş olan tek organizasyondur. 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM’nin açılmasının yad edildiği bu bayram Mustafa Kemal Atatürk tarafından ülkenin çocuklarına armağan edilmiştir. Çocukların bayram sahibi olduğu tek ülke olma özelliğini de bu şekilde kazanmış olduk! Geçmiş senelerdeki aktivitelerde dünyanın pek çok farklı köşesinden çocuklar ülkeye davet edilmekteydi. Bayram kutlamalarının şekilleri değişse de hala coşku ile kutlanmaya devam etmektedir. Kurucu meclisin yad edilme tarihi olan bu aryamın ulusal egemenlik vurgusu da önem taşımaktadır. Ulusal egemenlik seçme ve seçilme hakkının olduğu bir halk anlamına gelir. Ulusal egemenlik ve bağımsızlık kavramları karıştırılmamalıdır. Bağımsızlık kavramı herhangi bir ülkenin güdümünde olmamaktır. Egemenlik ise ulusun kendi geleceğini tayin etme hakkına sahip olmasıdır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Milli bayramlar arasında cumhuriyet rejiminin ülke için önemini vurgulayan bayramlardandır. Cumhuriyetin ilan edildiği tarih olan 29 Ekim 1923 tarihi üzerine kuruludur. Cumhuriyetin ilanı yeni ülkenin yönetim şeklinin belirlenmesi ve yönetim krizinin de ortadan kalkması anlamına gelmektedir. Bu bayramın oldukça manidar şekilde cumhuriyet rejimini anmaya armağan edilmiş olması cumhuriyetin gelişmenin ve ilerlemenin eseri olacağını da yansıtmaktadır. Cumhuriyet bayramı kutlamaları salgın öncesinde daha detaylı şekilde yapılırken son iki senedir aktif kutlamanın olmadığı fakat tüm halkta içten hisler ile yad edildiği görülmektedir. Bu bayramların sembolize ettikleri fikirler de çok önemlidir. Cumhuriyet yönetiminin önemini ve ülke gençlerinin bu yönetim biçiminin adeta garantisi olduğu her bayramda hatırlanması gereken hususlardandır.

30 Ağustos Zafer Bayramı

Milli bayramlar arasında askeri temele dayalı olan seçenek 30 Ağustos’tur. Milli mücadelede Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin kazanıldığı gün olarak tarihe geçmiştir. Bu zafer ülkenin kuruluşundaki en önemli mihenk taşı olmuştur. Daha sonrasında belirlenen bayramlarda da bu askeri başarının siyasi adımlar ile nasıl tamamlandığını yansıtmaktadır. Sadece ülkemizde değil aynı zamanda Kıbrıs’ta da coşku ile kutlanmaktadır. Yunan ordusunun yurttan atılması ile sonuçlanan bu askeri harekatta tüm Anadolu’nun büyük fedakarlıklar yaptığı da tarih kitaplarında yerini almıştır. Kurulan bu cumhuriyetin temeline bakıldığı zaman ne kadar fazla şehit kanı ile sulandığı da görülecektir.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

Milli bayramlar arasında gençlerimize ithaf edilen bayramdır ve cumhuriyet için gençlerin ne kadar önemli olduğunu yansıtmaktadır. 19 Mayıs milli bayramı ile alakalı bilinmesi gereken detaylar;

  • 19 Mayıs milli mücadelenin başlangıç noktasını temsil etmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı günün anılmasıdır.
  • Samsun’a çıkış cumhuriyetin kurulmasının ilk meşalesidir. Milli mücadelenin başlaması için atılan adımlar bu çıkıştan sonra şekillenmiştir. Bu bayramın gençlere armağan edilmesi de mücadele içerisinden olmaları gerektiği ve cumhuriyeti canlı tutması gereken kesimin gençler olduğunu yansıtmaktadır.
  • Kurtuluş savaşının başladığı gün olarak da anılan 19 Mayıs 1919 özellikle mücadele ve bağımsızlık tutkusu konusunda eşsiz bir yere sahiptir. Bandırma Vapuru ile çıkılan bu yolculuk bir milletin bağımsızlığına kavuşması ile sonuçlanmıştır. Sadece ülkemizde değil aynı zamanda KKTC’de de coşku ile kutlanmaya devam edilmektedir.

Bu detaylar sadece Türk vatandaşları tarafından değil aynı zamanda vatandaşlık ya da göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişiler tarafından da detaylı şekilde incelenmelidir.

Milli Bayramlara Dair Gelişmeler

Milli bayramlar hakkında gelişmeler, yeni kutlamalar, organizasyonlar ve çok daha fazlası ile alakalı gocmenburosu.com üzerinden bilgi alabilirsiniz. Ülkeye göçmen olarak gelecek kişilerin sosyal manada kopukluk yaşamaması için temel değerlerden olan milli bayramlara hakim olması da önem arz eder. Verdiğimiz bu adres üzerinden tüm detaylara erişim sağlayabilirsiniz. Göçmenlerin tabi oldukları kalıcı oturum izni sınavlarında da bu sorulara yer verilmektedir.

gocmenburosu.com/gaziantep-subesi/

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu