Göçmen Bürosu Hizmetleri

Polonya Vatandaşları İçin Türkiye Vizesi

Polonya Vatandaşları İçin Türkiye Vizesi Hakkında

Türkiye, resmi pasaportu olan Polonya vatandaşlarına 90 günlük vize muafiyeti verse de, sıradan pasaport sahiplerine vize uygular.

Sıradan pasaportlara sahip olan Polonya vatandaşları, elektron vize başvurusunda bulunarak 180 gün boyunca geçerli olan çok girişli bir vize alabilirler.

Türkiye elektron vizesi, turistik ve ticari gezi amaçlı, çalışma vizesi, öğrenci vizesi vb. için verilir. Bu tür özel yasal vize başvuruları, Türkiye Cumhuriyeti’nin Polonya Dışişleri temsilciliği aracılığıyla yapılmalıdır.

Elektron vizesinin geçerlilik tarihi Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren başlar. Vize geçerlilik süresinden daha uzun bir süre Türkiye’de kalmak isteyen Polonya vatandaşları, bulundukları ildeki İl Göçmenlik idaresine başvurmalı ve oturma izni almalıdır.

Polonya uyruklu bir yabancı, ikamet izni olmadan öngörülen vize süresinden daha uzun süre Türkiye’de kalırsa, ona idari para cezası verilir. İdari para cezası ödenmezse, yabancının belirli bir süre için Türkiye’ye girmesi yasaklanır.

Elektron vize başvuru sahibi bu süreyi hesaba katmalıdır. Bu nedenle, Türkiye’de elektronik vizede öngörülen toplam kalış süresinin aşılması başvuru sahibinin sorumluluğundadır.

Elektronik vize için başvuran Polonyalı vatandaşlar aşağıdaki hususlara dikkat etmelidir:

 • Başvuru sahibinin Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli bir pasaporta sahip olması gerekir;
 • Türkiye’ye Seyahat, turizm veya ticari amaçlar, çalışma, vb.için olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği aracılığıyla gelecek olan Polonya uyruklu yabancıların vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir;
 • Seyahat belgesindeki bilgiler ve elektron vizede yer alan bilgiler birbirinden farklı olmamalıdır,
 • Elektron vize başvurusunda yer alan bilgiler yanlışsa, yeni bir başvuru yapılmalıdır.

Polonya Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Turist / ticari vize başvuruları elektronik olarak yapılır ve kişinin Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 6 ay boyunca geçerli bir Seyahat belgesine sahip olması yeterlidir.

Çalışma vizesi başvuruları, Türkiye Cumhuriyeti Varşova’daki Büyükelçiliği aracılığıyla yapılır ve kişiden biyometrik fotoğraf, iş veya hizmet sözleşmesi talep edilir.

Çalışma amaçlı çalışma vizesi başvurusunda, Polonya’nın yabancı bir vatandaşından aşağıdaki belgeler talep edilmektedir:

 • Biyometrik fotoğrafçılık;
 • Rıza (18 yaşın altındaki kişiler için);
 • Öğrenci belgesi veya kabul mektubu;
 • Okul eşdeğerliğini gösteren belge;
 • Gelir durumunu veya sponsorun gelir durumunu gösteren belge.
Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba ben Reşit Türkiye vatandaşıyım eşim ise Polonya vatandaşı biz Türkiye de evlendik bir yildır eşim Polonya da işlemleri sürdürüyor ben ise bişyeler yapmadım Türkiye de nasıl yapmalıyım yardımcı olursanız memnun olurum

  1. Merhabalar Polonya aile birleşimi başvuruları için 0850 228 43 53 numaralı telefondan destek alabilireisniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu