Genel

Rusya Çalışma Vizesi

Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çalışma taleplerinde çalışma vizesi talep etmektedir. Kısa süreli geçici çalışma vizesi olarak verilen Rusya Çalışma Vizesi, Göçmen Bürosu tarafından verilmektedir. Rusya çalıma vizesi alan TC vatandaşları, 90 gün süreyle ülkede çalışma iznine sahip olabilirler. Tek girişli olarak verilen çalışma vizeleri, süreç boyunca oturum hakkı da verir.

Her ülkenin çalışma vizesi opsiyonlarında olduğu gibi kalifiye meslekler grubunda başvuru sahiplerine daha uzun süreli vize verilmektedir.

İçindekiler

Rusya Çalışma Vizesi Ne Zaman Açılacak

Pandemi nedeniyle tüm Dünya’da uygulanan karantina kapsamları ve ülkeye giriş- çıkış opsiyonları yeniden güncellendi. Rusya Federasyonu, Türk vatandaşlarına çalışma vizesi vermeye devam ediyor. Genellikle 14 gün içerisinde sonuçlanan vize başvuruları, kısa süreli çalışma vizesi olarak veriliyor.

Rusya çalışma vizesi onaylanan kişiler, Rusya’ya giriş yaptıktan sonra belirtilen kurumlara kayıtlarını yaptırması gereklidir. Vizesi bulunan kişilere çalışma kartı verilmektedir. Çalışma ve oturum izni alan kişilerin, vize sonuçları itibariyle 10 iş günü içerisinde Rusya Vergi Dairesi’ne kayıt yaptırması zorunludur. İstihdam edilmeye başlandığı ve çalışma izninin olduğunu gösterir kayıt, yaklaşık 1 ay içerisinde İşçi Denetim Kurumu’na yazılı olarak bildirilir.

Mayıs 2021 itibari ile uçuş ve vize kabulüne başlayan Rusya Federasyonu, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan vatandaşlarına aynı prosedürleri uygulamaktadır. Türkiye’de yaşayan yabancılar için istenilen belgeler, farklılık göstermektedir.

Rusya İşçi Vizesi Son Durum

Rusya işçi vizesi ile ülkeye giriş yapacak kişiler için Rusya Federasyonu uçuş protokolleri güncellendi. Rusya’ya giriş yapmadan en az 3 gün önce yapılmış PCR testi talep edilmektedir. Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişilerden vize koşullarını yerine getirmeleri haline PCR test sonucu da talep edilmektedir.

Rusya çalışma vizesi ile ülkeye seyahat edecek olan yolculardan, uçak içerisinden sağlık bilgi formunu doldurması istenir. Rus vatandaşları dışındaki diğer tüm yolculardan yeni yapılmış PCR testi sonucu talep edilir. Test sonucunun Rusça ve İngilizce olarak ibraz edilmesi gereklidir. Rusya’ya seyahat eden yolculardan covid-19 lgG antikorlarına sahip olduklarını ispaten sundukları sağlık sertifikalarının olması, zorunludur. Sağlık sertifikası olmayan ve negatif test sonucunu gösteremeyen yolcular, Rusya’ya kabul edilmemektedir.

Rusya’da çalışmak veya eğitim görmek için vize almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, uçuş ve seyahat kıstaslarını incelemeleri gereklidir. T.C. Dışişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı nezdinde hazırlanan sağlıkta güvenli ülkeler ve seyahat uyarısı olmayan ülkelere, resmi internet siteleri üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Rusya 3 Yıllık Çalışma Vizesi Ücreti

Rusya çalışma vizesi kısa periyot ücreti 2021’de 170 USD olarak belirlenmiştir. Turistik vize, özel ziyaret vizesi veya ticari vize ücretleri, seyahat sürelerine göre fiyatlandırılmıştır. Rusya işçi vizesi 2021 ücretleri şu şekildedir;

  • 3 aylık ve tek girişli işçi vizesi 200 Usd
  • 3 aylık ve tek girişli expres vize 320 Usd
  • 3 aylık ve çift girişli vize 270 Usd
  • 3 aylık ve iki girişli vize 400 Usd
  • 1 yıllık çok girişli vize 420 Usd
  • 1 yıllık çok girişli express vize 670 Usd

Olarak güncellenmiştir. 3 yıllık çalışma izni alınması halinde, vize ek ücretlerine tabii olunmaktadır. 3 aylık verilen çalışma izni süreci sonunda güncel vize ücretleri doğrultusunda vize harç ücreti alınmaktadır.

Kısa süreli tatil ve seyahatler için verilen Rusya vizesi, 15 günlük ve 30 günlük olarak verilir. 15 günlük turistik vize tek girişli olarak 160- 245 Usd, 30 günlük vizeler ise 180- 280- 230 ve 360 Usd olarak belirlenmiştir. Giriş sayıları ve işlem sürelerine göre fiyatlandırılmaktadır.

Ticari amaçlı seyahatler için verilen Rusya ticari vizesi 2021 ücretleri 3 aylık olarak; 170- 170- 220- 360- 390 ve 590 Usd üzerinden uygulanmaktadır. Özel ziyaret vizesi olarak verilen aile ve arkadaş ziyaret vizelerinde uygulanan vize ücretleri ise 3 aylık olacak şekilde 170 Usd ve 370 Usd arasında değişiklik göstermektedir.

Güncel vize ücretleri, tek giriş ve multi giriş opsiyonları ve vize kategorilerine göre Rusya vize harç ücretleri farklılık göstermektedir. Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı Türkiye resmi internet siteleri üzerinde seyahat kısıtlamaları ve seyahat uyarıları başlıklarını inceleyerek, vize başvurularınızı yapmanız önerilir.

Rusya Çalışma Vizesi 2021

Rusya’da çalışmak isteyen kişilerin Rusya’da bulunan bir şirket ile iş sözleşmesi yapması ve bunu belgelemesi gereklidir. Tek girişli ve 3 aylık olarak verilen Rusya çalışma vizesi süresi, çalışma memnuniyeti haline 3 yıla kadar uzatılabilmektedir. 3 seneye kadar çok girişli formda verilen çalışma vizeleri, ülkede resmi olarak çalışma ve oturum hakkı verir.

Rusya’da çalışma vizesi alan kişilerin, 3 aylık süre dolmadan Rusya Göçmen Bürosu’na giderek, vize süresini uzatmak için doğrudan başvuru yapması gereklidir. Şirket ve kişi arasında yapılan iş sözleşmesine bağlı olarak Rusya oturum izni süresi uzatılabilir. Türkiye’den Rusya’ya çalışmak için gitmek isteyen vatandaşların, Rusya Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliğe başvuru yapması, başvuru belgelerinin eksiksiz ve yasal biçimde sunulması gereklidir. Rusya Devleti, vize başvurularında genellikle yüz yüze görüşme sağlamaktadır.

Çalışma izin belgesi, şirket belgeleri, kişinin nüfus ve ikamet bilgilerinin yer aldığı yasal belgeler ile vize başvuru formu eksiksiz olarak talep edilmektedir. Türkiye ile pek çok alanda anlaşması olan Rusya, Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi Pandemi

Tüm ülkelerden gelen yolculardan sağlık sertifikası ve negatif test sonuçları talep edilmektedir. Rus vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları kategorisinde iki farklı opsiyon ile ülkeye giriş- çıkışlar için izin verilmektedir. Pandemi dolayısıyla bir süre vize işlemlerini askıya alan Rusya Federasyonu, vize işlemleri ve seyahatlere yeniden başladı.

Rusya’ya ticari amaçlar veya çalışma için gidecek olan kişilerden Rusça ve İngilizce olarak hazırlanmış ve onaylanmış sağlık sertifikası zorunlu hale getirilmiştir. PCR test sonucunun negatif olması ve son 0-48 saat içerisinde sonuçlandırılmış olması gereklidir. Hem ülkeye giriş talepleri hem de uçuş esnasında sağlık bilgi formu iletilmekte ve testi olmayan kişiler ülkeye kabul edilmemektedir.

Rusya İşçi Vizesi Veriyor Mu?

90 günden 3 yıla kadar süreli olarak çalışma vizesi verilmektedir. Rusya Federasyonu vize başvuru şartlarına uygunluk haline Rusya işçi vizesi ve işçi kartı alabilirsiniz.

Rusya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Rusya’da bir firma ile iş sözleşmesi ve anlaşması yapmanız yahut şirket içi değişim programında olmanız gereklidir. Yatırım ve girişimcilik alanlarında ticari vize verilir.

Rusya İşçi Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Rusya Başkonsolosluklarına doğrudan yapılan Rusya çalışma vizesi başvuruları maksimum 14 gün içerisinde çıkarılır.

Rusya Vize İşlemleri Kaç Gün Sürer?

İki hafta içerisinde vize başvuruları sonuçlandırılmakta ve takip eden 10 gün içerisinde Rusya’da ilgili kurumlara kişinin kayıtları yapılmaktadır.

Rusya Vize Vermeye Başladı Mı?

Mart 2021 itibari ile uçuş seferleri ve vize işlemlerine başlanmıştır. 1 Mayıs 2021 tarihi itibariyle Rusya işçi vizeleri verilmeye başlanmıştır.

Rusya Vize İşlemleri Ne Zaman Başlayacak?

Rusya işçi vizesi, seyahat vizesi, eğitim ve ticari vizeler ile özel ziyaret vizelerinin tamamını vermeye başladı. Kovid-19 ve aşılama programı kapsamında ülkeye giriş koşullarını inceleyerek, vize başvurusu yapabilirsiniz.

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu