Göçmen Bürosu Hizmetleri

Şehirler Arası Yolculuk

Şehirler Arası Yolculuk

Şehirlerarası yolculuk salgın döneminde bir risk halini almıştır. Ayrıca kısıtlamaların ilk vurduğu noktaların başında de seyahat gelmektedir. Salgının ilk dönemlerinde şehirlerarası seyahate sınırlandırmalar getirilmiştir. Bu sınırlandırmaların akabinde vaka sayılarında ve ülkedeki sirkülasyonda büyük oranda düşüş meydana gelmiştir. Yapılan son değişimler ve yürürlüğe giren genelge ile beraber, sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu zaman diliminde özel araç ile seyahat edilmesine izin verilmeyeceği açıklanmıştır. Fakat açıklamanın muallaklığı sebebi ile resmi yetkililerden yeni bir açıklama beklenmektedir.

İçindekiler

Hes Kodu Zorunlu Mudur?

Şehirlerarası yolculuk yapan kişilerin biletlerini alırken Hes kodu verme zorunluluğu bulunmaktadır. Hes kodu olmayan ya da Hes kodunda riskli grupta olduğu belirtilen kişilerin bilet almasına onay verilmeyecektir. Hes kodunun asıl amacı bulunduğunuz yerlerde pozitif bir kişi varsa bununla aynı yerde bulunan kişilerin tespit edilerek karantinaya alınmasıdır. Bir diğer deyiş ile filyasyon faaliyetlerine hız kazandırılmasıdır. Uçak ve otobüslerin de kalabalık ortam sebebi ile risk oluşturması riski beraberinde getirmektedir. Bu nedenle Hes kodu zorunluluğu geçerliliğini korumaktadır.

Yabancılar Hes Kodunu Nasıl Alabilir?

Şehirlerarası yolculuk yapmak için hes koduna ihtiyaç duyan yabancı uyruklu kişilerin şu adımları yerine getirmesi gerekir;

  • HES yazarak boşluk bırakmalı ve uyruğunuzu yazmalısınız. Bir boşluk daha bırakılarak pasaport seri numarası yazılmalıdır.
  • Doğum yılı ve soyadı da aralarında boşluk bırakarak yazılmalı ve daha sonrasında bu metin 2023 e gönderilmelidir. Bu şekilde kişiye özel Hes kodunuz oluşturulmuş olur. Hes kodu hem har ve nümerik karakterlerden oluşan bir kombinasyon şeklinde hem de QR kodu şeklinde de kişilere sunulabilmektedir.

Şehirlerarası yolculuk için bu şekilde Hes kodunuzu üretebilirsiniz. Hes kodunun bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bu geçerlilik süresinin dolmasının hemen sonrasında yeni bir Hes kodu için başvuruda bulunma hakkınız vardır. Hes kodu sadece seyahatlerde değil tüm toplu alanlarda geçerli hale gelmiştir. Kafe, restoran, kütüphane ve müzelerde de bu kod talep edilmektedir.

Seyahat Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şehirlerarası yolculuk yapan kişilerin büyük risk altında olduğu belirtilmelidir. Bu riskin en aza indirilmesi için temel unsur olarak sosyal mesafeye dikkat edilmelidir. Daha sonrasında maske kullanımı büyük önem arz etmektedir. Kapalı ortamların tümünde maske kullanımı zorunlu bir hale getirilmiştir, uyulmazsa idari para cezası da vardır. Salgının başlangıç adımlarında maske kullanımının faydalı olup olmadığına dair bazı soru işaretleri bulunuyordu, fakat yapılan son incelemeler ile beraber salgının önlenmesinde maske kullanımının büyük önem arz ettiği görülmektedir.

Sadece kendi sağlığınızı korumak adına değil aynı zamanda sizde olabilecek potansiyel mikrobun diğer kişilere geçmesini engelleme alanında da büyük bir önem arz etmektedir. Maske kullanmayan kişilere polis ve zabıtaların ceza yazma sorumluluğu da vardır. Maskenin doğru kullanımı da çok önemlidir. Hem ağzı hem de burnu kapatacak şekilde muntazam biçimde kullanılmalıdır. Ayrıca aynı maskenin iki gün üst üste kullanılması da mümkün değildir. maske ıslandığı anda direkt olarak koruyuculuğunu yitirmektedir.

Hijyen Kurallarına Dikkat!

Turistlerin ve yerli halkın salgın sırasında en dikkat etmesi gereken unsur ise hijyen kurallarıdır. Hijyen kurallarına yeterince dikkat etmeyen kişilerin hastalığı kapma olasılığının çok daha yüksek olduğu görülmektedir. Hijyen kurallarının başında toplu alanlarda olabildiğince az bulunmak gelmektedir. Ayrıca bulunuyorsanız dahi olabildiğince az temas etmelisiniz. Dileyen kişiler dezenfektan ve kolonya da kullanabilir. Fakat bu ürünlerin kullanımının uzun vadede astımı tetiklediği de belirtilmelidir. Bu nedenle sık aralıklar ile eli yıkamak daha mantıklı olacaktır.

Salgın sürecinde hijyen önlemlerine dikkat ederken su kullanımında da sınırlamalara gidilmelidir. Pandemi sürecinde özellikle kişilerin büyük ölçüde su israfına yöneldiği görülmektedir. Hijyen sağlarken doğal kaynakların tüketilmesine de neden olmamak gerekir. Son aylarda barajların doluluk oranının azalması ile beraber susuzluk tehlikesi yeniden gündeme gelmiştir.

Salgın Yönetmeliklerine Dair Son Gelişmeler

Şehirlerarası yolculuk yaparken kişilerin özellikle son gelişmelere dair bilgi sahibi olması ve belgeleri de buna göre tanzim edilmesi istenir. En son gelişmelere ye yabancıların hangi kıstaslara dikkat etmesi gerektiğine gocmenburosu.com üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. En son gelişmeler en doğru haber kaynakları üzerinden tek bir çatı altında size sunulacaktır.

gocmenburosu.com/bursa-subesi/

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu