Göçmen Bürosu Hizmetleri

Türkiye Turistik Vize

İçindekiler

Türkiye Turistik Vize Hakkında

En basit haliyle vize, bir devletin resmi makamları tarafından ülkelerine seyahat edecek ve pasaportlarında işlem yapacak yabancılara verilen bir izindir. Devletler, yabancıları kendi ulusal egemenlik yetkilerini kullanarak kendi vatandaşlarına göre farklı vize rejimlerine tabi tutmuştur. Ülkemize her yıl çok sayıda turist tatil yapmak için gelmektedir.

Bu muafiyetlerin bir kısmı, Türkiye vatandaşı ülkenin aynı zamanda vize rejimi uygulayan ülkelerin vatandaşı olması durumunda da geçerlidir. Türkiye’nin karşılıklılık ilkesine göre uyguladığı vize rejimi ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir.

Türkiye’ye gelmeden önce vize gerektiren ülke vatandaşları için vize şartı getirilmiştir. Türkiye’de tatil, seyahat ve turizm amacı ile yabancıların turist vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Türkiye Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Turist vizesi başvuruları, kural olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nden alınır. Ancak bazı ülke vatandaşları turist vizesi başvurularını fiilen dış temsilciliğe gitmeden elektronik ortamda yapabilirler.

Türkiye’ye gelmek için, turist vizesi başvurusunun yabancılar için davet mektubu ile yapıldığı durumlarda, davet mektubundaki Türk vatandaşlarının kimlik numarası, ikametgâh adresi, iletişim numarası, yabancının kalma süresi belirtilmelidir.

Vize başvurusunda bulunan yabancının davet eden Türk vatandaşı ile akrabalık ilişkisi olması durumunda bunun davet mektubunda belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca, davetlinin tüm konaklama masraflarını yabancının karşılayacağını belirttiği durumlarda, başvuru sahibinin yeterli mali düzene sahip olması gerekmez. Bu durumda davet eden kişinin gelir durumunu gösteren bir belge gereklidir.

Yabancıya davet mektubu gönderenler her zaman gerçek kişiler (kişiler) olmamakta, bazen tüzel kişiler de davet mektubu göndermektedir. Şirket veya kurumların davet mektubu göndermesi durumunda vergi levhası gereklidir.

Ayrıca davetiye gönderilen yabancının yemek ve teslimatının bu kurum tarafından karşılanacağının beyan edilmesi gerekmektedir. Bu durumda, yabancının yeterli mali düzeye sahip olduğunu gösteren bir belge gerekli değildir. Söz konusu belge davet eden kurum tarafından verilmektedir.

Turist vizesi başvurusunda yabancıdan dönüşü destekleyen bir belge istenir. Konsolosluğun bu belgeyi talep etme amacı, kişinin dönüşüne dair bir işaret oluşturmaktır.

Türkiye Turist Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Vize için yabancı temsilci aracılığı ile tüm evrakların şahsen gelerek bu tarihe kadar hazır olması istenir.

Elektron vize başvuruları için online başvuru formu doldurulacak ve istenen belgeler taranarak sisteme yüklenecektir.

Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte Türkiye’nin turist vize başvuru evraklarını talep etmesine rağmen, kural olarak aşağıdaki belgeler istenmektedir.

  • Pasaport veya geçerli ikame belge;
  • Biyometrik Fotoğraf; Davet eden kişinin gelir durumunu gösteren belge;
  • Uçuş rezervasyonu; Otel rezervasyonu veya davetiyesi,
  • İadeyi destekleyen belge (Tapu, işyeri izni, maaş bordrosu, banka dekontu vb.);
  • Seyahat sigortası.
Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu