Genel

Türkmenistan Çalışma Vizesi

Türkmenistan çalışma vizesi ülkede bir şirketle sözleşme yapan yabancı uyruklu kişilerin çalışmasına imkan tanıyan vize türüdür. Çalışma vizesi almak isteyen kişilerin şirket tarafından çalışma belgesi ve iş davetiyesi alması gerekir. Bu belgelerle birlikte hazırlanması gereken diğer evrakların randevu alınarak vize merkezine teslim edilmesi istenir.

İçindekiler

Türkmenistan Vatandaşlarına Çalışma İzni

Türkiye, Türkmenistan vatandaşlarının ülkeye gelerek çalışmasına imkan tanımaktadır. Türkmenistan vatandaşlarının çalışma izni alması için öncelikle Türkiye’de bir şirketle sözleşme yapması ve çalışma belgesi alması gerekir. İş davetiyesi de alınması ardından Türkiye konsolosluğundan randevu alınarak gerekli belgeler teslim edilmelidir. Türkmenistan çalışma vizesi sonuçları 15 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Türkmenistan Vize Muafiyeti

Türkmenistan ve Türkiye arasında yapılan anlaşmaya göre Türk vatandaşları, vize almadan Türkmenistan’a seyahat etme hakkına sahiptir. Türkmenistan’a gitmek için güncel pasaport sahibi olmak ve Türkmen makamlarına pasaport bilgilerini bildirmek gerekir. Seyahat amacıyla vize almadan gidilmesi, ülkede oturum izni ve çalışma izni alınmasına imkan tanımaz.

Türkmenistan’a çalışma amacıyla gidecek olan Türk vatandaşları Türkmenistan çalışma vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Vize başvurusu, Türkmenistan konsolosluğundan randevu alınarak yapılır. Vize almak için gerekli belgelerin listesi, konsolosluk tarafından yayınlanmaktadır. Pasaport, çalışma belgesi, iş davetiyesi, kimlik fotokopisi, fotoğraf gibi belgeleri vize merkezine teslim ederek başvuru yapabilirsiniz.

Türkmenistan’a çalışma, eğitim, aile birleşimi gibi amaçlarla gidecek olan kişilerin vize alması zorunludur. Vize başvurusunun onaylanması ardından ülkeye gidebilirsiniz. Türkmenistan’da konaklayacak olan kişilerin oturum izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. Ülkeye gittikten sonra oturum izni ve çalışma izni başvurusu yaparak oturum kartı alabilirsiniz. Oturum kartı, geçici süreleri kapsayacak şekilde verilir. Uzun süre ikamet etmek isteyen kişilerin uzatma başvurusunda bulunma hakkı vardır.

Türkmenistan Çalışma Vizesi Verir Mi?

Türkmenistan çalışma vizesi ülkeye iş amaçlı gelecek yabancı uyruklu kişilere verilen vize türüdür. Çalışma vizesi almak için Türkmenistan’da bir firma ile iş anlaşması yapmanız gerekir. İş sözleşmesi yapılması ardından çalışma belgesi ve iş davetiyesi belgeleri alınmalı ve çalışma vizesi başvurusu yapılmalıdır. Vize başvurusu için gerekli evrakları randevu tarihinde teslim etmeniz ve vize ücretini ödemeniz istenmektedir.

Türkmenistan çalışma vizesi almak için hazırlanması gereken belirli evraklar vardır. Güncel pasaport, kimlik fotokopisi, nüfus kayıt örneği, fotoğraf, vize başvuru formu, vize talep dilekçesi, mesleki belgeler, gelir belgeleri ve şirket tarafından hazırlanması gereken belgeler, vize için istenen belgelerdir. Bu belgelerle birlikte vize başvurusu yapmanız ardından vize sonucu 15 iş günü içerisinde açıklanır.

Türkmenistan çalışma vizesi sonucu, olumlu veya olumsuz olacak şekilde başvuru sahibine mail yoluyla iletilir. Vize reddi alınmasının sebebi genellikle evrakların hatalı veya eksik olmasından kaynaklanır. Evraklarında herhangi bir sorun olmayan kişiler, vize reddi itiraz dilekçesi yazabilir. Vize onayı alamayan kişilerin yeniden vize başvurusu yapma hakkı vardır.

Türkmenistan Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Türkmenistan çalışma vizesi almak için Türkmenistan konsolosluğu veya yetkili vize merkezlerine müracaat edilmelidir. İnternet üzerinden başvuru formu doldurarak randevu alabilirsiniz. Randevu tarihinde çalışma vizesi için istenen evrakların tümü hazır olmalıdır. Şirket tarafından hazırlanması gereken ve kişisel evraklarla birlikte vize merkezine gidilerek belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir. Vize harcını ve vize merkezi ücretini ödemeniz ardından başvuru işleminiz tamamlanır. Vize sonucu 15 iş günü içerisinde açıklanır.

Türkmenistan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Türkmenistan çalışma izni almak için çalışma vizesi başvurusunda bulunmanız ve vize onayı almanız gerekir.

Türkmenistan Vize Veriyor Mu?

Türkmenistan; eğitim, çalışma, seyahat, ticari ve aile birleşimi gibi vize türleri vermektedir.

Türkmenistan İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Türkmenistan çalışma vizesi başvuru sonuçları ortalama 15 iş günü içerisinde açıklanır.

Türkmenistan Çalışma Vizesi İçin İstenen Belgeler Nedir?

Pasaport, kimlik fotokopisi, fotoğraf, çalışma belgesi, iş davetiyesi, gelir belgeleri, başvuru formu çıktısı, vize talep dilekçesi, konaklama adresi, uçak bileti belgeleri gereklidir.

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu