Göçmen Bürosu Hizmetleri

Turkuaz Kart

İçindekiler

Turkuaz Kart Bilgileri

 • Eğitim, ücret, tecrübe ve mesleki bilgi gibi niteliklere sahip kişiler,
 • Yüksek nitelikli iş gücü olabilmeleri için bilim ve teknolojiye katkı sağlayanlar,
 • Yüksek nitelikli yatırımcı olabilen, yatırım ve ihracat seviyesi ve istihdam büyüklüğüne sahip, teknolojik ve bilimsel katkı sağlayabilecek kişiler,
 • Bilim, teknoloji, sanayi gibi alanlarda uluslararası başarıya sahip olan ve ülke çıkarlarına faydalı olduğu düşünülen bilim adamları veya araştırmacılar,
 • Kültürel, sanatsal veya sportif faaliyetler açısından uluslararası düzeyde başarılı kişiler,
 • Tanınma Türkiye Cumhuriyeti ve ulusal menfaatleri ilgilendiren konularda uluslararası arenada kültürel faaliyetlerde Türk halkının yararına olacak şekilde Turkuaz Kart sahibi ol

Turkuaz Kart Özellikleri

Başvuran kişinin vatandaşlarının yurtdışındaki başvuru sistemi veya Ülkede bulunan Türk dış misyonları aracılığıyla yasal olarak yapılabilmektedir. Başvuru prosedürleri Göçmenlik Danışmanları tarafından yürütülür. Danışmanlarımıza çağrı merkezimiz veya e-posta adresimiz üzerinden ulaşabilir ve Turkuaz kart başvurunuzu en hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Turkuaz Kart ilk olarak 3 yıllık geçiş süresi belirlenerek verilir. Bakanlıkça belirlenen süreden fazla kart hamilinde 3 yıllık bir geçiş süresi olmayıp Türkiye dışında kart iptali yapılmazsa, kayıt kartı sahibinin başvurusu ile geçiş süresi kaldırılır ve kart süresiz olarak verilir.

Geçiş süresinin bitiminden 180 gün önce veya her halükarda geçiş süresi dolmadan önce yapılabilir. Bu sürenin bitiminden sonra geçiş süresinin kaldırılması ve süresiz kart verilmesi başvurusu reddedilir ve Turkuaz Kart geçersiz hale gelir. Kart sahibi olmaya hak kazanan yabancıların eşlerine ve bakmakla yükümlü oldukları çocuklara, kart sahibinin akrabası olduklarını gösteren ve ikamet izni yerine geçen bir belge verilir. Kart sahipleri Türkiye’de yabancıların sahip olduğu tüm haklardan yararlanabilecekleri süresiz çalışma iznine sahiptir.

Turkuaz Kart Alabilecek Nitelikli Yabancılar:

 • Teknoloji, bilim veya sektörde Türkiye için stratejik olacak bir alanda akademik olarak uluslararası geçerliliği olan çalışmaları olanlar,
 • Türkiye ekonomisine istihdam, ihracat veya yatırım olarak önemli katkı sağlayanlar,
 • Geçici koruma sağlamaya karar verilen yabancılar için yukarıdaki nitelikler aranmaz.

Turkuaz Kart Sahibinin Hak ve Yükümlülükleri

Kart sahibi yabancılar, süresiz çalışma izni olan yabancılar ile aynı haklara sahiptir. Kart sahiplerinin bazı avantajları vardır:

 • Türkiye’de askerlik yapma zorunluluğu yoktur.
 • Seçme ve seçilme hakları yoktur ve kamu görevine giremezler.
 • Sosyal güvenlikle ilgili hak kazanmışlarsa bu haklar saklıdır, ancak bu hakların kullanılmasında ilgili mevzuat hükümlerine tabidir.
 • Türkiye’deki oturum, iş, yatırım, seyahat, miras, ticaret, taşınır ve taşınmaz satın alma ve af gibi işlemlerle ilgili konularda Türk vatandaşları ile aynı şartlarda ilgili kurum ve kuruluşlarca ve aynı mevzuata göre yürütülmektedir. Söz konusu hak ve yükümlülüklerin bir kısmının kullanılması için özel kanunlarda Türk vatandaşı olma şartı aranabilir. Bu gibi durumlarda kart sahipleri bu haklardan yararlanamazlar.
 • Türk Vatandaşlığı Kanununa göre kart sahibi ve yakını milli güvenlik ve kamu düzeni açısından tehlike veya engel teşkil edecek bir duruma sahip değillerse Türk vatandaşlığını kazanabilirler. Geçiş süresi kaydının iptali ve Bakanlığın teklifi ile.
 • Turkuaz Kart almaya hak kazananların yakınlarına kart hamilinin yakını kartı verilir. Turkuaz Kart sahibinin yakını kartı, kartın geçerlilik süresi içinde ikamet izninin yerine geçer. Kartın herhangi bir nedenle geçersiz hale gelmesi halinde, kart sahibi yakını için düzenlenen bu kart da Genel Müdürlük tarafından iptal edilir.
Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu