Genel

Ukrayna Çalışma Vizesi

Ukrayna çalışma vizesi son zamanlarda oldukça yaygındır. Özellikle 180 gün içerisinde 90 gün kadar vizesiz seyahat edilebilen Ukrayna’da bu ciddi bir iş bulma kapısı doğurmuştur. Özellikle internetten iş bulabileceğiniz gibi bizzat giderek de iş başvurusu yapabilmeniz mümkündür.

Ukrayna çalışma vizesi için ilk alternatif internet olmaktadır. Hali hazırda bir iş bulmadan Ukrayna’da çalışma vizesi almanız mümkün değildir. Bu nedenle bu işi en kolay biçimde internetten bulabilmeniz mümkündür. Bu sayede internet üzerinden de mülakatlar yapabilirsiniz. Özellikle son yıllarda alınan pandemi önlemleri kapsamında tüm süreç bu şekilde ilerlemektedir bu nedenle endişe etmeden size uygun bir iş bulabilmeniz mümkündür. Ancak bunun dışında son görüşmeye Ukrayna’ya seyahat edebileceğiniz gibi iş bulma yöntemi olarak da 90 günlük vizesiz süreyi tercih edebilmeniz mümkündür. Her şekilde iş bulabilmeniz durumunda çalışma vizesi başvurusu da yapabilirsiniz.

Bu işin nasıl bir iş odluğu ve sizin deneyimleriniz ya da eğitiminiz ile bağlantısı irdelenecektir. Bu nedenle başvuru esnasında sizlerden bir cv de istenecektir. Eğer bu alanda bir üniversite eğitimine sahip değilseniz veya deneyiminiz yoksa ancak sertifikanız söz konusu ise bunları da eklemeniz sizin için ciddi bir avantaj olacaktır. Bu nedenle çalışma vizesi evrakları büyük bir özen ile hazırlanmalıdır. Bu evraklar elbette kişinin yapacağı işe göre de değişse de genel evraklar çok daha önemlidir. Tüm evraklar eksiksiz olmalıdır ancak başvuru için de geç kalınmaması önerilmektedir.

İçindekiler

Ukrayna’da Çalışma ve Oturma İzni

Ukrayna’da çalışma vizesi almanız durumunda oturma izni de alabilirsiniz. Oturma izinleri genellikle işe bağlı olarak 6 ay veya 1 yıl olmaktadır. Çok nadir olarak 2 sene de olabilmektedir. BU nedenle yapılan işin öneminden söz etmek mümkündür. Ancak hali hazırda aynı firmada çalışıyorsanız ya da başka bir iş bulmanız durumunda da oturma izninizi uzatabilirsiniz. Ukrayna’da iş alternatifleri dönemsel olarak değişmekle birlikte bunları takip etmeniz ve aslında bu fırsatlardan da faydalanabilmeniz önemlidir. Bu aşamada ilk olarak bir sponsor veya belirli bir miktar kadar banka hesap dökümüne ihtiyacınız vardır. Özellikle birkaç ay hayatınızı idame ettireceğiniz bir gelir beklenir. Bu sizin hesabınızda olabileceği gibi firma da bu sponsorluğu üstlenebilmektedir. Özellikle kurumsal bir firmada iş bulduysanız bu mümkündür.

Çalışma izni almanız ile birlikte Ukrayna’da belirlenen süre kadar yaşayabilirsiniz İsteriniz de sonrasında bunu yenileyebilirsiniz. Ancak oturma izninizin süresini uzatmayı 1 ay önceden başlatmanız tavsiye edilmektedir. Bunun dışında çalışma izni almanın faydalarından biri de burada bir hayat kuracak olmanızdır. Tüm bu süreçte genelde otelde kalınmaz ve kişiler ev tutarak hayatlarını burada geçirmeye başlarlar. Bir aileniz var ise belli bir süre sonra onları yanınıza alabilirsiniz ya da yakın ve vizesiz gidebileceğiniz ülkelere gidebilirsiniz. Bu her ülke için geçerli olmasa da bazı ülkeler için söz konusu olmaktadır. Aynı zamanda uzun süre oturum izni almanız durumunda bunu süresiz bir oturum iznine ve ardından da vatandaşlığa çevirebilirsiniz. Elbette tüm bu aşamalarda gelir durumunuz ve sabıka kaydınız oldukça önemli olacaktır.

Ukrayna’da Çalışmak İstiyorum

Ukrayna’da çalışmak istiyorum diyen pek çok kişi bulunmaktadır. Ukrayna iş imkanları bulunan bir ülke olmakla birlikte bu tüm iş alanları için geçerli değildir. Ancak özellikle mühendislik alanında uzman iseniz ya da sanatsal birtakım işler ile uğraşıyorsanız Ukrayna’da iş bulabilmeniz daha kolay olacaktır.

Ukrayna çalışma vizesi alarak Ukrayna’da çalışabilirsiniz ki bu da genellikle 6 ay, 1 sene ya da en fazla 2 yıl şeklinde verilen vizeler olmaktadır. Sonrasında yenileyebilir yani uzatabilirsiniz ki tüm bunları sicilinizde görünecek olup bunu süresiz oturma iznine çevirmek de mümkündür. Ancak tüm bunları yapabilmek için öncelikle gerekli evraklara hâkim olmak.

Vesikalık fotoğrafınız gerekir ki yeni çekilmiş olması önerilmektedir. Bu biyometrik fotoğraf demek de mümkündür. Aynı zamanda pasaportunuz ve Ukraynaca olarak çevirisi gerekmektedir. Sonrasında kimlik fotokopinizi le birlikte bulduğunuz iş yerinden iş sözleşmesini almanız gerekmektedir. Fotokopisi yeterli olmakta olup bu iş sözleşmesi her iki taraftan da onaylı olmalıdır. Uçak biletiniz, bu süreçte nerede kalacağınız ve bu süreçte nasıl geçineceğiniz gibi durumların da belgelendirilmesi önem arz etmektedir.

Yapacağınız işe bağlı olarak aslında bu alanda deneyimli olup olmadığınız ve mümkünse cvniz gerekmektedir. Özellikle Ukraynaca biliyor olmanız en büyük avantajlardan biri olacak olup hali hazırda üniversite mezunu olmanız da ektili bir faktör olacaktır. Özellikle başvurduğunuz ve kabul edildiğiniz işin sizin alanınız veya yakın bir alan olması vizenin sonuçlanma hızını da arttıracaktır.

Ukrayna Çalışma İzni Ücreti

Ukrayna çalışma vizesi alırken elbette birtakım ücretler de ödenmesi gerekir ki bu ücret konsolosluğa ödenen bir ücret olmaktadır. Ancak ret durumunda geri verilmeyeceğini bilerek bu nedenle doğru ve uygun bir başvuru dosyası hazırlanması önerilmektedir. Ukrayna çalışma izinlerinin ücreti de süreye bağlı olarak değişmektedir. Çalışma izni 6 ay süreli ise 4054 UAH gerekir iken 1 yıla tamamlanan süreç için 8108 UAH bir ücret gerekmektedir. 3 yıla kadarki süreç için belirlenen ücretin de 12162 UAH olduğu görülmektedir. Bu ücretler kur nedeni ile değinebilmekte olup bu nedenle son kontroller yapılarak o şekilde ödenmelidir. Ardından dekont ise dosyaya eklenmelidir.

Sizler henüz başvuruyu yaparken buna uygun bir biçimde başvuru yapmalısınız. Elbette daha hızlı sonuçlandıran birtakım avantajlar da bulunmakta olup bunlar daha fazla ücrete tabiidir. Çalışma izni ücretleri bu şekilde değişse de sizler işinizin durumuna bağlı olarak doğru çalışma iznini seçmediyseniz vizenizin ret ihtimali de mümkündür. Yani 6 aylık bir çalışan iseniz Ukrayna çalışma vizesi alırken 3 senelik alternatife başvurmanız vize reddi açısından yeterli olmaktadır. Bu nedenle vize başvurusu yaparken fazlasıyla dikkat edilmelidir.

Ukrayna’ya Gidip Çalışmak

Ukrayna seyahati esnasında bir iş bulabileceğiniz gibi bizzat internetten araştırarak ve başvuru yaparak da bulabilirsiniz. Hatta tüm bunlar dışında kendiniz bir iş yeri açabilir veya isterseniz de firmanızın böyle bir imkânı var ise o yöntemle Ukrayna’ya gidebilirsiniz. Alternatifler odlukça fazla olup size en uygun yöntemi tercih edebilirsiniz.

Ukrayna genellikle eğitimli ve deneyimli kişileri tercih etmekte olup bu alanda başvuru yaparken dil bilginiz de oldukça önemsenecektir. Ukraynaca biliyor olmanız bir avantaj olup yakın dilleri iyi konuşabiliyor olmanız da şansınızı arttıran unsurlar arasında yer almaktadır.

Vize başvurusu yaparken dil durumunuzu belgelemeniz önerilir. Özellikle vize başvurusu yapmadan önce dil yeterliliğinizi kanıtlamak için sertifika alabilirsiniz yoksa konsolosluğun bunu bilmesinin bir imkânı bulunmamaktadır. Çalışma vizesi aslında alınırken odlukça dikkat edilmesi gereken bir vize olup evrakların eksiksiz ve tercümesinin de en doğru biçimde yeminli tercümanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Bu sayede en iyi evrakları teslim edebilir ve vize alma şansınızı fazlasıyla arttırabilirsiniz.

Ukrayna'da Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Ukrayna çalışma vizesi için bir işiniz olması gerekir. Bu işin sözleşmesi belgelenmelidir. Ardından diğer evraklar tamamlanabilir.

Ukrayna D Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vizenin türüne göre değişse de 15 gün sürebilmektedir. 30 gün süren örnekleri de vardır.

Ukrayna’da Çalışmak İçin Ne Gerekli?

Ukrayna’da çalışmak için dil biliyor olmanız önem arz eder. Aynı zamanda eğitimli ve deneyimli olmanız avantajdır.

D Vizesi Ne Kadar?

D vizesi kendi içerisinde bir ücrete bağlı değildir. Vizelere göre değişmektedir.

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu