Göçmen Bürosu Hizmetleri

Yabancı Çalışma İzni

Yabancı Çalışma İzni

Yabancı çalışma izni almak isteyen kişilerin her ülkede karşı karşıya kalacakları protokoller farklılık göstermektedir. Avrupa ülkelerinin son senelerde bu konuda daha sıkı denetimler uyguladığı da fark ediliyor. 1950li yıllarda Almanya ile olan işçi göçünün seviyesi düşünüldüğü zaman şuan ki durumun oldukça sınırlı olduğu da belirtilmelidir. Almanya’nın bu konuda sınırlandırma getirmesinin temel sebebi geçmiş senelerde olduğu kadar net bir işçi açığının olmamasıdır. Bir diğer nokta ise Türkiye’den gelen işçilerin demografik bakımdan bir dengesizlik yaratmasıdır. Ülkelerin sadece ekonomik değil aynı zamanda sosyal detayları da göz önünde bulundurarak çalışma izinlerini sunduğu fark edilmektedir.

İçindekiler

Çalışma İzni Almak İçin Temelde Hangi Belgeler Talep Edilmektedir?

Yabancı çalışma izni adına yapılan başvurularda ülkelerin talep edebilecekleri belgelere dair değişimler söz konusu olabiliyor. Bunların başında pasaport gelmektedir. Ayrıca üzerinde TC kimlik numaranızın net olarak yazdığı kimlik fotokopisi bulunmalıdır. Eğitim belgeleriniz de eklenmelidir. Eğitim belgelerinin aslının sunulamaması durumunda noter onaylı olan fotokopileri de geçerliliğini sürdürür. Lisans, yüksek lisans diplomalarının sunulmasının yanı sıra kişilerin sahip oldukları sertifikalar da eklenebilir. Ayrıca son 6 ayda çekilmiş olan bir de fotoğraf eklenmelidir. Son senelerde vize usulsüzlükleri yapılmasının sonrasında dokümanlarda çok daha sıkı denetimlerin söz konusu olduğu da belirtilmelidir.

Eğitim Belgelerinde Denklik Almak Zorunlu Mu?

Çalışılacak meslek grubuna ve pozisyona göre bu konuda değişim söz konusu olabilmektedir. Eğitim belgelerinde denklik isteyen pozisyonlar denetime tabi meslekler olarak tanımlanmaktadır. Örneğin doktorluk, avukatlık ya da yabancı dil öğretmenliği gibi hususlarda eğitim belgelerinde denklik talep edilebilmektedir. Bu denkliğin alınma sürecinde prestijli üniversitelerden mezun olan kişilerin daha şanslı olduğunun da ayrıca bildirilmesi gerekir.

Çalışma İzni Almak İçin Ankara Anlaşmasına Göz Atın!

Yabancı çalışma izni almak isteyen kişiler için en temel protokollerin başında Ankara Anlaşması gelmektedir. Ankara Anlaşması İngiltere’de çalışmak isteyen kişiler için bir fırsat geliştirmiştir.

  • Home Office, girişimcilik ve Web tabanlı işler kapsamında sistem geçerliliğini sürdürmektedir. Anlaşma kapsamında ya sıfırdan bir işletme kurmanız ya da var olan bir işletmeyi devralmanız gerekmektedir. bu noktada illa fiziksel bir ofise sahip olmanız gerekli değildir. Web tabanlı kurulan ve bu şekilde hizmet verilen noktalarda da onay alınabilmektedir.
  • Özellikle kendi şirketini açacak ve İngiltere’de bir girişimde bulunacak olan kişiler için harika bir deneyim olacaktır. Çalışma izni almak isteyen kişilerin sadece projelerinin temel detaylarını sunmaları yeterli değildir. Ay ay yaklaşık olarak 2 senelik bir dilimi planlamanız gerekecektir.
  • Bu planlamanın yerine getirilememesi de mümkündür. Bu tür hedef şaşmalarının ciddi boyutta olması durumunda vize kalıcı olarak iptal edilecektir.

Yabancı çalışma izni almak için başvurularda bulunurken Ankara Anlaşması’nın avantajlarından faydalanarak izin alma adımını daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Denetim süreci iznin alınmasından sonra da devam etmektedir. Verilen gelişim listesine uyulmaması durumunda kişilerin anında izinleri iptal edilecektir. Bu nedenle hazırladığınız programa harfiyen uymanız gerektiğini unutmamalısınız.

Aracı Firmalar ile Başvurularınızı İletin

Yabancı çalışma izni başvurularını yaparken aracı firmalardan da destek alabilirsiniz. Sizin için gerekli olan belgelerin derlenmesi ve protokollere uygun şekilde de sunulması için aracı firmalar tercih edilebilir. Birçok ülkede bireysel olarak yapılan başvurulardan ziyade profesyonel bir kuruluş üzerinden yapılan ve ciddi şekilde takip edilen başvuruların olumlu yanıtlanma olasılığının çok daha yüksek olduğunu da belirtmek gerekiyor. Siz de aracı firmalara dair tüm bu detayları yakından incelemelisiniz. En temel avantaj ise istenen dokümanların ve başvuru birimlerinin zamanında yerine getirilmesidir. Profesyonel firmalar asla işlemde hata payı bırakmaz.

Salgın Çalışma İzinlerini Nasıl Etkiledi?

Yabancı çalışma izni almak isteyen kişilerin salgın sebebi ile mağdur oldukları da görülmektedir. Bu noktada salgının normal koşullarda olumlu yanıt alacak kişilerin dahi ret yanıtı ile karşılaşmasına sebebiyet verdiği de görülmektedir. Bazı ülkeler külliyen işçi alımını durdurmuştur. Hatta Avrupa’nın birçok ülkesinin turist dahi kabul etmediği görülmektedir. gocmenburosu.com üzerinden ülkelere dair özel gelişmeler hakkında son detayları anında incelemeye alabilirsiniz. Son gelişmelerden en doğru veriler ile haberdar olmak adına en doğru noktada bulunuyorsunuz.

gocmenburosu.com/ozbekistan-vatandaslari-calisma-izni/

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu