Göçmen Bürosu Hizmetleri

Yabancı Mühendis ve Mimar Çalışma İzni

Yabancı Mühendis ve Mimar Çalışma İzni Hakkında

6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu, yabancıların çalışma izinlerini ve usullerini düzenlemektedir. Çalışma izni olmayan yabancılar, Türkiye’deki faaliyetlerinin idari ve cezai yaptırımlarıdır.

Yabancı Mühendis ve Mimar İstihdam Koşulları Nelerdir?

Hukuk Mühendisleri ve Yabancı Hukuk Mimarları başlıklı 20. maddede belirtilen metne göre, yabancı mühendis ve mimarlar aşağıdaki şart ve koşullara sahip olmaları halinde çalışma izni alarak Türkiye’de çalışabilirler.

  • Türkiye herhangi bir yüksek öğretim kurumundan Mühendislik ve Mimarlık bölümünden mezun olacak,
  • Yurt dışından mühendislik ve mimarlık diplomaları için Yüksek Öğretim Kurulu’ndan (YÖK) denklik belgesi almak,
  • Yabancı bir mimar ve mühendis ile proje bazlı ve geçici olarak çalışmak,
  • Diğer yandan yabancı mimar ve mühendisler, Yabancı Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarının Çalışma İzinleri ve Geçici Üyelik Başvurularına Dayanak Olarak Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelikte yabancı mimar ve mühendisler ile ilgili iş ve işlemlerde izlenecek usullere göre meslek odaları üyesi olmak.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Yönetmeliğin 5 inci maddesi uyarınca yabancı mühendis ve mimarların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından izin almaları gerekmektedir. Yabancı mühendis veya mimar istihdam etmek isteyen işverenler, yabancıya asgari ücretin 4 katı aylık ücret ödemek zorundadır. Aksi takdirde çalışma izni başvuruları Bakanlıkça kabul edilmeyecektir.

Yabancı Mühendis Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Yurtiçi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına çalışma izni başvurusu yapılırken, yurtdışında vatandaşı veya sürekli oturma izni olan Türkiye Cumhuriyeti Yabancı Ülkelerinin Temsilciliğine;

  • Başvurular işveren veya vekili tarafından elektronik ortamda yapılır;
  • Başvuru yurt içinden yapılmışsa, yabancı uyruklu kişinin en az 6 ay ikamet iznine sahip olması ve ikamet süresinin dolmamış olması;
  • Başvurunun yurt dışından yapılması halinde yabancı temsilcinin kendisine verdiği 16 haneli referans numarasını işverene bildirmesi gerekir. İşveren veya temsilcisi referans numarasını elektron sistemine girmelidir;
  • Çalışma izni talep eden işveren en az 5 Türk vatandaşı çalıştırmalıdır;
  • İşveren şirket sermayesi en az 100.000 TL olmalıdır. Sermayesi 100.000 TL’den az olan şirketlerin brüt satışlarının 800.000 TL olması;
  • Çalışma izni başvurusu kabul edilen yabancı mimar ve mühendislerin en geç 30 gün SGK sigortalı siciline kayıt yaptırmaları gerekmektedir. 30 gün içinde SGK sigortalı girişi olmayan yabancıların çalışma izinleri iptal edilir. Yabancı mimar ve mühendislerin sigorta girişleri en azından iş sözleşmesinde gösterilen ücret üzerinden yapılmalıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlediği kriterler doğrultusunda yabancı mimar ve mühendislere asgari ücretin en az 4 katı olmak üzere aylık ödeme yapılmaktadır.
Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu