Göçmen Bürosu Hizmetleri

Yabancı Sporcu ve Antrenörlerin Çalışma İzinleri

Yabancı Sporcu ve Antrenör Çalışma İzinleri

Yabancıların çalışma izinlerini ve çalışma muafiyetlerini düzenleyen 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu 13 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yabancı uyrukluların çalışma izin ve muafiyetlerini düzenleyen 6735 sayılı Uluslararası İş Kanunu’nun getirdiği yenilik, 4837 Sayılı Yabancıların Korunması Hakkında Kanun’da düzenlenen yabancı sporcu ve antrenörlerin çalışma muafiyetinin kaldırılmasıydı. Yeni ve mevcut yasaya göre yabancı sporcu ve futbolcuların çalışma izni almaları gerekiyor.

Çalışma İzni Nedir?

Türkiye’de Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen ve yasal olarak çalışma ve ikamet etme hakkına sahip bir belgeye sahip çalışma izni.

İş Muafiyeti Nedir?

Yabancılar, kural olarak ÇSGB tarafından verilen çalışma izni almadan çalışamazlar. Ancak bu durumun kanunla istisnaları vardır. Geçmişte yabancı uyruklu sporcular da 4837 sayılı Kanun çerçevesinde işten muaf tutulmuşlardı, çalışma iznine ihtiyaçları yoktu. Yeni düzenleme ile yabancı sporcuların artık çalışma izni almaları gerekiyor.

Yabancı Sporcular Kimdir?

Türkiye sporu için işe gelen yabancı sporcular, antrenör yardımcıları ve teçhizatlı antrenörler de bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Türkiye’de Yabancı Sporcu ve Antrenör Nasıl Olur?

Yabancı sporcular, Türkiye’de faaliyet gösteren bir spor kulübü ile çalışma izni muafiyet anlaşması kapsamında doğrudan çalışabiliyorlardı. Yeni yasa, yabancı sporcuları çalışma muafiyetinden muaf tuttu, ancak sporcuların faaliyet ve çalışma izinlerinin kapsam ve niteliklerini düzenleyen bir düzenleme henüz yayınlanmadı. Sporcuların çalışma izni başvuruları her halükarda Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılacaktır. Yabancı sporcuların diğer mesleklerde olduğu gibi en az 6 ay süreye sahip olması ve Türkiye’de geçerli bir ikamet iznine sahip olmaları halinde Türkiye’de izin başvuruları yapılabilir. Bir yabancının yurtdışında çalışma izni olması halinde yurtdışı temsilci referansları vasıtasıyla Türkiye Cumhuriyeti yurtdışında yapılacaktır.

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu