Göçmen Bürosu Hizmetleri

Yabancılar İçin Hes Kodu

Yabancılar İçin Hes Kodu

Yabancılar için Hes kodu almak zorunlu hale getirilmiştir. HES Hayat Eve Sığar olarak da tanımlanan kısaltmadır. Bu salgın sürecinde kimlerin risk altında olduğunun öğrenilmesi için detaylandırılan bir kişisel kod oluşturulmuştur. Bu kişisel kod üzerinden ülkelere giriş çıkış yapılması mümkün hale getirilmiştir. Hem yabancılar hem de ülke vatandaşları için HES kodu zorunludur. Salgının yayılım hızının bu şekilde kontrollü sosyalleşerek azalacağı düşünülmektedir.

İçindekiler

Yabancılar Hes Kodunu Nasıl Alır?

Yabancılar için Hes kodu almak için şu adımları takip etmelidir;

  • HES yazdıktan sonra boşluk bırakarak Uyruk yazılmalıdır.
  • Bir boşluk daha bırakılarak pasaport seri numarası yazılmalıdır.
  • Doğum yılı ve Soyadınız da arada boşluklar bırakılarak yazılmalıdır.
  • Bu metin mesajı 2023 e gönderilmelidir. Bu şekilde HES kodunuz üretilecektir.

Yabancılar için Hes kodu adımlarının hemen sonrasında Hes kodu bildirilecektir. Toplu taşıma araçlarından Türkiye’de restoranlar ya da toplu hizmet veren mekanlara girişe kadar her alanda giriş imkanı elde edeceksiniz. Bu kod olmadan Hes kodu zorunluluğu olan mekanlara girilmesine imkan verilmeyecektir. Hes kodunun bir geçerlilik süresi vardır. Bu geçerlilik süresinin dolması durumunda belirttiğimiz adımları yeniden takip ederek yeni bir Hes kodu üretmeniz gerekecektir.

Salgın Alanında Önlemler Turistleri Nasıl Etkileyecektir?

Salgın alanında önlemlerin bir kısmından turistler muaf tutulmuştur. Alınan sonra kısmı kapanma kararı ile beraber kişilerin 19.00 ve 05.00 arasında dışarı çıkma kısıtlamasına tabi olacağı bilinmelidir. Fakat bu kural turistler için geçerli değildir. Yabancı turistler şehirlerde sorunsuz şekilde gezmeye devam edebilir. Ayrıca 2 haftalık seyahat kısıtlamasından da turistler muaf tutulmuştur. Bu alanda turistlerin gezilerinin olumsuz etkilenmemesi için oteller de kapatılmayacaktır. Oteller sadece kendi müşterilerine hizmet verecektir. Herkese açık bir restoran kısmının bulunması söz konusu değildir.

Hes Kodu Kullanım Amacı Nedir?

Yabancılar için Hes kodu alımının sonrasında açık olan mekanların her birine giriş yapabilirsiniz. Hes kodu hem barkod olarak bulunmaktadır hem de harf ve numaralardan oluşan bir kombinasyon olarak kişilere sunulur. Bu şekilde giriş adımında dilerseniz QR kod okutabilirsiniz dilerseniz de kodu nümerik olarak söyleyebilirsiniz. Mekana giriş yaptığınız kayıt altına alınarak ilerleyen aşamada sizin ile aynı mekanda yer alan bir kişinin pozitif çıkması durumunda, sizin de uyarılmanız ve risk altında olduğunuzun bildirilmesi için büyük önem arz etmektedir.

Salgın Kontrol Altında Mı?

Yabancılar için Hes kodu ile salgının en azından belirli bir alanda bulaş durumunun kontrol altına alınması için çaba sarf edilmektedir son aylarda geçerli olan renk haritası ile beraber hangi illerin daha riskli olduğuna dair de bilgilendirmelere yer verilecektir. Bu haritadan anlaşıldığı kadarı ile İstanbul renk haritası kapsamında en riskli olan il olarak kendini göstermektedir. Doğu illerinin görece daha az riskli olduğu görülmektedir.

Salgının kontrol altına alınması için cafe ve restoranlar geçici bir süre ile kapatılmıştır. Bu kapatmanın sonrasında salgının belirli bir alanda bulaş alanının kısıtlandığı da görülmektedir. Bir diğer önlem de havuz ve spor salonlarının kapatılması olmuştur. Yakın temasın gerekli olduğu bu tür mekanlarda da bulaş oldukça yüksektir.

Maske Kullanımının Önemi

Salgının henüz başlangıç aşamalarında maske kullanımının gerekli olup olmadığı tartışma konusuydu fakat yapılan son araştırmalar ile beraber hastalığın bulaşma oranının maske kullanan kişilerde büyük oranda düşüşe geçtiği fark edilmektedir. Maske kullanan kişilerin sosyal mesafeye de dikkat ederek büyük ölçüde tehditten korunması mümkün kılınmıştır. Özellikle kapalı alanlarda maske kullanımı hayati bir önem taşır. Sadece kendi sağlığınızı korumak için değil sizin farklı kişilerin sağlığı için tehdit oluşturmamanız adına da maske kullanımına dikkat edilmelidir. Zabıtalar ve Polisler bu konuda ceza yazma hakkına sahiptir. Yasakların çiğnendiği fark edildiği anda idari para cezası yaptırımı ile karşı karşıya kalacaksınız. Maske kullanımının bu şekilde zaruri hale getirildiği görülmektedir.

Salgına Dair Son Gelişmeleri Takip Edin!

Yabancılar için Hes kodu alım adımı da dahil olmak üzere salgına dair tüm detayları gocmenburosu.com üzerinden elde edebilirsiniz. Vize koşullarından göçmenlik şartlarına kadar salgın ile değişim gösteren koşulları bu sistem üzerinden analiz edebilirsiniz. En doğru bilgiler tek bir çatı altında toplanmıştır.

gocmenburosu.com/turkiyeye-giris-yasagi-deport-kaldirilir-mi/

Değerlendirmek için lütfen oy veriniz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu